n.p.m.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z M n.p.m.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy skrótu. Zobacz też: n.p.m. (czasopismo).
Oznaczenie wysokości n.p.m.

Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

Biorąc pod uwagę, że Ziemia nie jest idealną kulą, oraz to, że średnie poziomy poszczególnych mórz i oceanów są różne, problemem staje się, co uznać za „poziom morza”. W Polsce poziomem odniesienia był średni poziom Bałtyku w rosyjskiej miejscowości Kronsztad na wyspie Kotlin koło Petersburga (geodezyjny układ wysokościowy PL-KRON86-NH)[1]. Od roku 2012 wprowadzany jest geodezyjny układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH oparty na średnim poziomie Morza Północnego w Amsterdamie. Całkowite przejście z układu PL-KRON86-NH na układ PL-EVRF2007-NH zaplanowano na koniec roku 2019[2]. Różnica poziomu Amsterdam względem poziomu Kronsztad wynosi -0,084 m[potrzebny przypis]. W Europie używa się także poziomu odniesienia wyznaczonego przez poziom Morza Śródziemnego u wybrzeży Marsylii[potrzebny przypis].

W lotnictwie na oznaczenie wysokości nad poziomem morza używa się angielskiego skrótu AMSL (ang. Above Mean Sea Level).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz.U. z 2000 r. nr 70, poz. 821).
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1247).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]