Ma’abarot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ma'abarot)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ma’abarot
מעברות
Kibuc Ma’abarot
Kibuc Ma’abarot
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 46 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

832
Nr kierunkowy +972 9
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ma’abarot
Ma’abarot
Ziemia 32°21′50″N 34°54′15″E/32,363889 34,904167
Strona internetowa
Portal Portal Izrael
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy kibucu położonego w Izraelu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Ma’abarot (hebr. מעברות) – kibuc położony w samorządzie regionu Doliny Hefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w otoczeniu moszawów Givat Shapira, Beitan Aharon, Beit Herut, Kfar Vitkin, Elyashiv i Kfar Monash, kibuców Mishmar HaSharon i HaOgen, oraz wioski Bat Hen. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa’a HaKibbutzit).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Członek straży kibucu Ma’abarot – 1936

Kibuc został założony w 1933 roku przez członków młodzieżowego ruchu syjonistycznego Ha-Szomer Ha-Cair z Rumunii. Przybyli oni do Palestyny w 1924 roku, musieli jednak długo czekać, nim została zakupiona ziemia pod założenie nowej osady rolniczej. Pracowali w tym czasie jako robotnicy. Gdy w 1932 roku Żydowski Fundusz Narodowy zakupił duży obszar ziemi w Dolinie Hefer, grupa dziesięciu pionierów osiedliła się w tym miejscu i rozpoczęła budowę pierwszych domów. W następnych latach osiedlili się w tym miejscu imigranci z Bułgarii, Węgier, Niemiec i Chile.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej. W 1955 w kibucu mieszkał francuski wiolonczelista i kompozytor Paul Tortelier, który zainspirowany ideą kibuców i w oparciu o własne doświadczenia skomponował tu Symfonię izraelską.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie (głównie uprawa bawełny), sadownictwie, uprawach w szklarniach, hodowli bydła mlecznego i ryb w stawach hodowlanych.

Znajdują się tutaj także zakłady farmaceutyczne Trima oraz zakłady Ma’abarot Products produkujące wyroby dla weterynarii[1].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy kibucu przebiega droga nr 5700 ISR-HW5700.png, którą, jadąc na północ, dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra), lub jadąc na południe dojeżdża się do kibucu Mishmar HaSharon.

Przypisy

  1. About us (ang.). W: Maabarot Products [on-line]. [dostęp 13 stycznia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]