Przejdź do zawartości

Małżeństwo osób tej samej płci w Finlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Status prawny związków osób tej samej płci w Europie:

     Małżeństwo

     Rejestrowany związek partnerski

     Konkubinat

     Konstytucja definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny

     Związki jednopłciowe nieuznawane

Małżeństwa osób tej samej płci w Finlandii są legalne od 1 marca 2017[1].

28 listopada 2014 fiński parlament przyjął ustawę dotyczącą małżeństw jednopłciowych. 105 parlamentarzystów opowiedziało się za zmianą prawa, 92 było przeciw. Nowe prawo zrównuje prawa małżeństw jednopłciowych z różnopłciowymi i pozwala im na adopcję dzieci[2]. Był to pierwszy w historii Finlandii przypadek przyjęcia prawa w drodze obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej[3]. Złożony wcześniej w tej samej sprawie projekt poselski został odrzucony przez komisję i nie trafił pod obrady plenarne[4].

„Finlandia musi dążyć do stania się państwem, w którym dyskryminacja nie istnieje, prawa człowieka są przestrzegane, a dwoje dorosłych ludzi może wziąć ślub, niezależnie od ich orientacji” – napisał centroprawicowy premier Alexander Stubb w liście otwartym przed głosowaniem[2].

Finlandia była ostatnim krajem nordyckim, który nie wprowadził równości małżeńskiej[2].

Pary jednopłciowe mogą wziąć ślub od 1 marca 2017. Jednocześnie pary, które wcześniej zarejestrowały związek partnerski, będą uznawane za małżeństwo pod warunkiem złożenia notyfikacji w urzędzie stanu cywilnego. Zarazem Finlandia przestała rejestrować nowe związki partnerskie[1].

Prawo wpływa również na sytuację osób transpłciowych. Od osób poddających się operacji korekty płci nie jest już wymagane, aby były stanu wolnego[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c All systems go for gender-neutral marriage in 2017. Yle.fi, 8 kwietnia 2016. [dostęp 2016-07-03]. (ang.).
  2. a b c Wiktoria Beczek: Finlandia legalizuje małżeństwa jednopłciowe. Parlament przyjął obywatelski projekt.. Gazeta.pl. [dostęp 2014-11-28]. (pol.).
  3. Finnish Parliament approves same-sex marriage. yle.fi, 28 listopada 2014. [dostęp 2014-12-01]. (ang.).
  4. Saara Ilvessalo: The Finnish Citizens' Initiative: changing the agenda. Green European Journal, 20 sierpnia 2014. [dostęp 2014-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-31)]. (ang.).