Małżeństwo osób tej samej płci w Iowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sytuacja prawna osób homo-biseksualnych na świecie
Sytuacja prawna osób homo- i biseksualnych na świecie

Kontakty homoseksualne legalne

     Małżeństwo osób tej samej płci

     Rejestrowane związki partnerskie lub konkubinaty

     Uznawanie małżeństw osób tej samej płci zawartych za granicą

     Ograniczone uznawanie małżeństw osób tej samej płci na poziomie federalnym

     Związki jednopłciowe nieuznawane prawnie

Kontakty homoseksualne nielegalne

     Ograniczenie swobody wypowiedzi

     De iure nielegalne, de facto nie wszczyna się postępowania

     Kara więzienia

     Dożywotnie pozbawienie wolności

     Kara śmierci

Małżeństwa osób tej samej płci w amerykańskim stanie Iowa zostały zalegalizowane (poprzez decyzję Sądu Najwyższego) 27 kwietnia 2009 r.[1]

Po raz pierwszy stan Iowa miał do czynienia z tematem małżeństw homoseksualnych w roku 1998, kiedy to Sąd Najwyższy Hawajów uznał, że odmowa prawa do zawarcia małżeństwa dwóm osobom tej samej płci jest sprzeczna z zasadą równości zapisaną w większości stanowych konstytucji. Wtedy też iowańscy ustawodawcy, bez zbędnej zwłoki, przegłosowali ustawę o obronie małżeństwa, zabraniającą małżeństw gejowskich oraz lesbijskich, która również miała na celu uniknięcie procesu sądowego. W 2005 roku, organizacja na rzecz gejów i lesbijek Lambda Legal, reprezentując 6 par jednopłciowych oraz ich dzieci, wystąpiła na drogę sądową z powodu odmowy możliwości zarejestrowania związków małżeńskich, argumentując, że odmowa naruszyła konstytucyjną zasadę równości. W 2007 r. Sąd Okręgowy Hrabstwa Polk orzekł na korzyść powodów, jednocześnie sugerując hrabstwu, aby odwołało się do Sądu Najwyższego. 3 kwietnia 2009 r. Sąd Najwyższy Iowa orzekł jednogłośnie, że nie było żadnego ważnego powodu dla odmowy zarejestrowania par homoseksualnych jako cywilnych związków małżeńskich z powodu orientacji seksualnej. Orzeczenie Sądu Najwyższego weszło w życie z dniem 27 kwietnia[1].

Orzeczenie sądu okręgowego hrabstwa Polk z 2007 r.[edytuj | edytuj kod]

Sędzia Sądu Okręgowego Hrabstwa Polk Robert Hanson orzekł na korzyść par tej samej płci 30 sierpnia 2007 r. Następnego ranka, Hanson wydał decyzję o odroczeniu wykonania własnego orzeczenia z powodu odwołania do Sądu Najwyższego. Zanim decyzja o odroczeniu została wydana kilka par homoseksualnych złożyła wnioski o zawarcie związku małżeńskiego, które zostały zaakceptowane.

Propozycje ustawowe[edytuj | edytuj kod]

W rezultacie orzeczenia sędziego Hansona została złożona propozycja poprawki do stanowej konstytucji, mająca na celu ograniczenie małżeństwa do związku kobiety i mężczyzny, jednakże w 2008 r. propozycja została odrzucona. Jeżeli taka propozycja zostałaby ponownie zaproponowana i zaakceptowana w 2009 lub 2010 r., musiałaby zostać zaakceptowana ponownie w 2011 lub 2012, a następnie musiałaby zostać zaakceptowana przez głosujących w referendum.

Ekonomiczne implikacje legalizacji małżeństw osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles przeanalizował potencjalny wpływ legalizacji małżeństw tej samej płci na budżet Iowa. W studium zawarto twierdzenie, że umożliwie osobom tej samej płci zawierania małżeństw spowoduje coroczne wpływy do budżetu w wysokości ponad 5 milionów dolarów[2].

Małżeństwa zawarte zagranicą[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwa osób tej samej płci zawarte poza granicami stanu Iowa są tam uznawane, jednakże nie jest jasne czy zwarte poza granicami związki partnerskie będą uznawane w Iowa[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Iowa gay marriages delayed | News Story on 365gay.com, www.365gay.com [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-09] (ang.).
  2. M. V. Lee Badgett, Amanda K. Baumle, Adam P. Romero i Brad Sears, The Impact on Iowa's Budget of Allowing Same-Sex Couples to Marry, 1 kwietnia 2008, The Williams Institute.
  3. State of Iowa starts legal recognition of same-sex marriage Iowa State Daily, 26 kwietnia 2009