Mała Synagoga w Tykocinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mała Synagoga w Tykocinie
Obiekt zabytkowy nr rej. 172 (34) z 14.03.1962[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tykocin

Budulec

murowana

Data budowy

17721798

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

Muzeum Kultury Żydowskiej

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Mała Synagoga w Tykocinie”
Ziemia53°12′23,7″N 22°46′00,4″E/53,206583 22,766778

Mała Synagoga w Tykocinie, zwana również Domem Talmudycznymsynagoga znajdująca się na Kaczorowie w Tykocinie przy ulicy Koziej, w sąsiedztwie Małego Rynku i Wielkiej Synagogi.

Synagoga została zbudowana w latach 1772–1798. Obok sali modlitewnej znajdowały się również pomieszczenia domu talmudycznego oraz szkoły kahalnej. Podczas II wojny światowej Niemcy doszczętnie zdewastowali synagogę.

Po zakończeniu wojny, przez wiele lat budynek synagogi stał w stanie zupełnej ruiny. W latach 1974-1978 przeprowadzono gruntowny remont, jak i przebudowę synagogi. Od 1977 roku stanowi siedzibę Muzeum w Tykocinie.

Posiada bogate zbiory judaiców oraz stałą wystawę poświęconą postaci Zygmunta Glogera - etnografa i krajoznawcy, autora Encyklopedii staropolskiej, mieszkającego w pobliskim Jeżewie - majątku rodzinnym oraz galerię prac Zygmunta Bujnowskiego - malarza Ziemi Tykocińskiej.

Muzeum jest również organizatorem wystaw czasowych, imprez popularyzujących tradycję Tykocina i jego mieszkańców - Polaków i Żydów. W podziemiach synagogi znajduje się restauracja "Tejsza" serwująca kuchnię żydowską oraz regionalną.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta, w stylu barokowym. Jest nakryty dwuspadowym łamanym dachem z naczółkami i lukarnami. Po przebudowie w miejscu Aron ha-kodesz wykuto nowe wejście.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]