Małe Okno Rzędkowickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Małe Okno Rzędkowickie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Położenie

Turnia Lechwora, Rzędkowice

Właściciel

prywatny

Długość

5,5 m

Wysokość otworów

ok. 440 m n.p.m.

Kod

J.Cz.III-05.22

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Małe Okno Rzędkowickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Małe Okno Rzędkowickie”
Ziemia50°34′22″N 19°29′31″E/50,572778 19,491944
Strona internetowa

Małe Okno Rzędkowickieschronisko w grupie Skał Rzędkowickich na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w Turni Lechwora[1]. Administracyjnie należy do miejscowości Rzędkowice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Włodowice[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Schronisko przebija na wylot skałę. Wschodni otwór to pionowa szczelina o wysokości około 3 m. Jest dobrze widoczna z ziemi. Znajduje się na wysokości 20 m nad ziemią i 5 m poniżej szczytu turni, tuż obok rysy oddzielającej Turnię Lechwora od Brzuchatej Turni. Prowadzi do niego droga wspinaczkowa Rysa Mamotiuka (VI w skali krakowskiej)[1]. Droga nie ma stałych punktów asekuracyjnych, łatwiej dotrzeć do otworu schroniska przez zjazd na linie[3]. Owalny otwór zachodni ma średnicę około 1,5 m i jest łatwo dostępny. Z dołu jest niewidoczny, gdyż przesłaniają go drzewa. Pomiędzy otworami znajduje się korytarzyk o długości 5,5 m. Odchodzi od niego krótki, jednometrowej wysokości komin zakończony trzecim otworem[1].

W korytarzyku schroniska widoczne są wymycia świadczące o tym, że powstał on w wyniku przepływu wody. Namulisko skąpe, złożone z wapiennego gruzu, próchnicy i gliny, przy otworze zachodnim porośnięte murawą kserotermiczną[1].

Historia eksploracji i dokumentacji[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy schronisko wymienili w 1978 r. M. i J. Kiełkowscy w przewodniku wspinaczkowym[4]. Opisał go K. Mazik w lutym 1980 r., on też wykonał plan schroniska[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jerzy Zygmunt, Małe Okno Rzędkowickie, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-07-25].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-07-25].
  3. Topo wspinaczkowe portalu górskiego. Skały Rzędkowickie. [dostęp 2019-07-25].
  4. M i J. Kiełkowscy, Skałki Rzędkowickie. Przewodnik wspinaczkowy, Warszawa: 1978