Małgorzata Burgundzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata Burgundzka
królowa Nawarry
Ilustracja
Wizerunek herbu
Dane biograficzne
Data urodzenia 1290
Data i miejsce śmierci 15 sierpnia 1315
Château-Gaillard
Ojciec Robert II
Mąż Ludwik X Kłótliwy
Dzieci Joanna II z Nawarry

Małgorzata Burgundzka (fr. Marguerite de Bourgogne), (ur. 1290, zm. 15 sierpnia 1315 w Château-Gaillard) – królowa Nawarry w latach 1305-1315 i królowa Francji przez kilka miesięcy (nominalnie, nie była koronowana). Siostra Joanny Burgundzkiej oraz kuzynka sióstr Blanki Burgundzkiej i Joanny II Burgundzkiej.

Château-Gaillard obecnie

Wywodziła się z rodziny książęcej. Druga córka Roberta II (1248-1306), księcia Burgundii, Agnieszki (1260-1325), najmłodszej córki króla Ludwika IX Świętego.

W 1305 roku poślubiła Ludwika Kłótliwego, króla Nawarry, i została królową tego kraju. Została przyłapana na cudzołóstwie (tzw. skandal w wieży Nesle), osądzona i razem z kuzynką - Blanką skazana na uwięzienie w Château-Gaillard, w którym spędziła resztę życia. Druga kuzynka, Joanna II Burgundzka, która organizowała ich schadzki została potraktowana łagodniej i uwolniona po kilku miesiącach z więzienia w zamku Dourdan.

Z Ludwikiem X Małgorzata miała jedną córkę, którą jednakże uznano za bękarta i zgodnie z prawem salickim odsunięto od tronu francuskiego:

W 1314 roku jej mąż wstąpił na tron Francji. W 1315 roku Małgorzata została uduszona na rozkaz swojego męża, który pragnął ponownie się ożenić i mieć męskich potomków. Ludwik X po śmierci Małgorzaty ożenił się z Klemencją Węgierską.