Małgorzata Kenneth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Małgorzata Kenneth
Ilustracja
ilustracja herbu
królowa Szkocji
Okres

od 1286
do ok. 29 września 1290

Dane biograficzne
Data urodzenia

1283

Data śmierci

ok. 29 września 1290

Ojciec

Eryk II Wróg Księży

Matka

Małgorzata

Małgorzata zwana Panną Norweską, lub Dziewczęciem z Norwegii (ang. the Fair Maid of Norway), (ur. 1283, zm. ok. 29 września 1290) – córka Małgorzaty (córki Aleksandra III i Małgorzaty Plantagenet) i króla Norwegii z dynastii z Vestfold – Eryka II Wroga Księży, ostatnia przedstawicielka dynastii Kennethów, wywodzącej się od pierwszego króla Szkocji – Kennetha I MacAlpina.

Została w wieku 3 lat (po śmierci dziadka, stryjów i matki) namaszczona na królową Szkocji (1286). Z uwagi na swój wiek, a także fakt przebywania w Norwegii, była jedynie nominalną władczynią kraju. Król AngliiEdward I Plantagenet, zwany Długonogim – prowadził przez ten czas politykę mającą doprowadzić do zagarnięcia Szkocji przez Anglię. Jednym z jego pomysłów było małżeństwo między trzyletnią Małgorzatą a jego sześcioletnim wówczas synem – również Edwardem. Podpisał nawet sojusz (nazywany później Traktatem z Birgham), w którym za pośrednictwem małżeństwa norweskiej księżniczki Małgorzaty z synem Edwarda I – Edwardem, Anglia, Szkocja i Norwegia miały być połączone Unią Personalną w 18 lipca 1290 roku.

W tym celu wysłał po Małgorzatę do Norwegii okręty, które jednak po miesiącu wróciły bez królowej, gdyż królewna nie zamierzała opuścić swojego państwa bez zgody ojca. Wówczas Eryk II – ojciec Małgorzaty – zdecydował się wysłać dziewczynkę do Szkocji drogą przez Hebrydy. Ciężki klimat i druga z rzędu wyczerpująca podróż spowodowały, że Małgorzata zmarła, nie postawiwszy nawet stopy na ziemi, której była przez cztery lata królową. Po jej śmierci rozgrywki o tron Szkocji przybrały na sile.