Małgorzata Markiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata Markiewicz
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1986
Biała Podlaska
Instrumenty flet poprzeczny
Typ głosu mezzosopran
Zawód wokalistka
Współpracownicy
Piotr Rubik, Janusz Radek, Maciej Miecznikowski, Olga Szomańska, Joanna Słowińska, Dorota Jarema, Przemysław Branny

Małgorzata Markiewicz (ur. 6 kwietnia 1986 w Białej Podlaskiej[1]) — polska wokalistka i flecistka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie. W 1999 roku, śpiewając piosenkę Do ciebie mamo z repertuaru Violetty Villas, otrzymała wyróżnienie w finale "Szansy na sukces". Sukces w programie umożliwił jej występ, w wieku 13 lat, w Koncercie Debiutów XXXV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (najmłodszy uczestnik w historii festiwalu), gdzie zdobyła nagrodę Programu I Polskiego Radia i dziennika Rzeczpospolita. Zwyciężała w wielu festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, Festiwal Piosenki lat 60. i 70. "Powróćmy do piękna w słowie i w muzyce", Chanson Festiwal w Kolonii (Niemcy). W 1999 zdobyła "Księżycową statuetkę" – nagrodę publiczności za "najciekawsze wydarzenie wieczoru podczas III Elbląskich Nocy Teatru i Poezji".

Współpracuje z Polskim Radiem. W listopadzie 2005 r. zaczęła zastępować Olgę Szomańskiej-Radwan w oratorium "Tu es Petrus" na kilku koncertach. Od 2006 występowała jako solistka w oratorium "Psałterz Wrześniowy" Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Wykonywana przez nią (w duecie z Januszem Radkiem) piosenka Psalm dla Ciebie jest utworem promującym płytę. Premiera telewizyjna teledysku odbyła się 30 lipca 2006. Współpraca z Piotrem Rubikiem zakończyła się w maju 2007, w wyniku konfliktu kompozytora z wytwórnią płytową i wykonawcami. Od tego czasu w latach 2007-2010 Małgorzata Markiewicz, wspólnie z pozostałymi solistami, chórem i orkiestrą, występowała w "Tryptyku" pod batutą nowego dyrygenta, Mikołaja Blajdy.

8 czerwca 2007 Małgorzata Markiewicz, wspólnie z innymi solistami "Tryptyku", odebrała nagrodę dla najlepszych polskich wykonawców na Festiwalu TOPtrendy 2007. 15 czerwca tego samego roku, podczas 44. KFPP w Opolu, wspólnie z Joanną Słowińską, Januszem Radkiem i Przemysławem Brannym, odebrała Superjedynki w kategoriach płyta pop oraz Superjedynka publiczności.

Mieszka w Janowie Podlaskim, gdzie w latach 1993-1999 chodziła do Szkoły Podstawowej im.Czesława Tańskiego .

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Książek, Piotr Rubik – Psałterz wrześniowy (2006, Magic Records)[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Markiewicz :: Muzyka :: RMF FM, www.rmf.fm [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  2. Zbigniew Książek, Piotr Rubik – Psałterz Wrześniowy (CD, Album) at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]