Małgorzata Szumowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Małgorzata Szumowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1973
Kraków
Zawód reżyser
scenarzysta
Współmałżonek Mateusz Kościukiewicz
Lata aktywności od 1995

Małgorzata Szumowska (ur. 26 lutego 1973 w Krakowie) – polska reżyser filmowa, scenarzystka, producent filmowy.

Życiorys[edytuj]

Małgorzata Szumowska jest absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W 1998 ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wcześniej przez dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 2001 została członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. W 2015 zdobyła nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie[1] oraz Wielką Nagrodę Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film Body/Ciało[2]. 7 marca 2016 roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową za reżyserię filmu Body/Ciało. W grudniu 2016 roku otrzymała Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Nagroda Publiczności za film Body/Ciało.

Jej wspomnienie o Marku Eminowiczu znalazło się w wydanej w 2009 roku książce Lubię swoje wady. Marek Eminowicz w opowieściach na siedemdziesięciopięciolecie[3].

Rodzina[edytuj]

Jest córką Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, siostrą dziennikarki i pisarki Katarzyny T. Nowak oraz reżysera filmów dokumentalnych Wojciecha Szumowskiego. Była żoną Michała Englerta, operatora filmowego. W 2012 roku wyszła za mąż za Mateusza Kościukiewicza[4]. 3 grudnia 2012 roku urodziła się ich córka Alina[5]. Ma również syna Maćka (ojciec: Jacek Drosio).

Filmografia[edytuj]

Jako reżyserka[edytuj]

Jako scenarzystka[edytuj]

Jako producentka filmowa[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]