Mały Ćwilinek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mały Ćwilinek
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Wyspowy, Karpaty
Wysokość 795 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Mały Ćwilinek”
Ziemia49°40′40,7″N 20°12′02,3″E/49,677972 20,200639

Mały Ćwilinek – nieduże wzniesienie w Beskidzie Wyspowym na granicy wsi Jurków i Wilczyce w powiecie limanowskim. Ma wysokość 795 m n.p.m.[1] i sąsiaduje bezpośrednio z dużo większym Ćwilinem – znajduje się po jego południowej stronie. Mały Ćwilinek jest całkowicie zalesiony. Od Ćwilina oddzielony jest dolinami dwóch potoków: w południowo-zachodnim kierunku spływa potok uchodzący do Łostówki (zlewnia Raby), w południowo-wschodnim, a potem wschodnim potok Rosłaniec uchodzący do Łososiny (zlewnia Dunajca)[2]. Na zboczach Rosłańca znajdują się potężne osuwiska fliszowe. To właśnie z tymi osuwiskami związana jest ludowa legenda[3]. Według niej do ogromnej przepaści, jaka istnieje pod Ćwilinem, rzucił się młodzieniec z rozpaczy spowodowanej zawiedzioną miłością. Od tego czasu słychać było w tym miejscu jęki, zgrzytanie zębami. Pewnego razu dziewczyna, która go zdradziła, zbierając jagody znalazła się przypadkowo nad tą głębią i zobaczyła go. Miał zjeżone włosy, a z ust buchał mu płomień. Przestraszona zaczęła uciekać, upiór jednak dopędził ją i wciągnął w przepaść. Od tego czasu przerażające odgłosy ucichły, a otwór przepaści zamknął się.

Widok z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Mały Ćwilinek w środku, po prawej grzbiet Ćwilina

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy czerwony – rowerowy z Mszany Dolnej przez Czarny Dział, Ćwilin, północnymi stokami Małego Ćwilinka do Wilczyc i dalej do Jurkowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Wyspowy 1:75 000. Mapa topograficzno-turystyczna. Wojskowe Zakłady Kartograficzne, Warszawa, 1993
  2. Beskid Wyspowy 1: 50000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  3. Wielek J. Legendy związane ze szczytami Beskidu Wyspowego. 51 tom rocznika „Wierchy”.