Malula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Maalula)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Malula
Ilustracja
Państwo  Syria
Wysokość 1500 m n.p.m.
Populacja (2004)
• liczba ludności

2762
Położenie na mapie Syrii
Mapa lokalizacyjna Syrii
Malula
Malula
Ziemia 33°50′39″N 36°32′48″E/33,844167 36,546667
Malula - Klasztor św. Tekli
Widok na miasto

Malula (arab. معلولا) - miasto w środkowo-zachodniej części Syrii u podnóża gór Antyliban, około 50 kilometrów na północny wschód od stolicy kraju - Damaszku. Około 2000 mieszkańców (2005).

Ośrodek pielgrzymkowy dla chrześcijan - miejsce kultu św. Tekli oraz duża atrakcja turystyczna - znana z malowniczego położenia w skalnym wąwozie oraz zabytków sakralnych. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie (pozostałe to syryjskie wioski As-Sarcha i Dżabadin), gdzie zachował się w codziennym użyciu zachodni dialekt języka aramejskiego, którym prawdopodobnie posługiwał się Chrystus.

Historia i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Malula w starożytności nosiła prawdopodobnie nazwę Calamona, zaś w okresie rzymskim Seliocopolis. W czasach bizantyjskich odgrywała dużą rolę religijną, w wiekach IV - VII była siedzibą episkopatu.

Na stokach okolicznych wzgórz znajdują się starożytne, wydrążone w skale wapiennej grobowce.

W zachodniej części Maluli znajduje się klasztor św. Sergiusza i św. Bakchusa (Dajr Mar Sarkis). Patroni byli oficerami armii rzymskiej, którzy ponieśli śmierć męczeńską z powodu wyznawanej wiary ok. 303 r. Najstarszą część stanowi kościół pw. św. Sergiusza. Zbudowano go przypuszczalnie pomiędzy 313 a 325 r. Ściany trójnawowej świątyni pokrywają, niedawno odsłonięte, freski, a także liczne ikony. Wśród nich znajduje się również polski akcent, są to dwie ikony podarowane przez generała Władysława Andersa, który przebywał tutaj w 1943 r.

We wsi znajduje się również prawosławny żeński monaster św. Tekli (Dajr Mar Takla), uważanej za pierwszą chrześcijańską męczenniczkę. Legenda głosi, że Tekla była córką gubernatora Ikonium (obecna Konya) w Azji Mniejszej. Tam zapoznała się z naukami św. Pawła, co sprowadziło na nią gniew ojca. Wskutek odmowy wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej skazano ją na spalenie, jednak w niepojęty sposób została ocalona; podobnie było z kolejnymi próbami jej uśmiercenia - ostatecznie udało jej się jednak uciec. W rzeczywistości nie ma dowodów, że taka osoba istniała, a tym bardziej, że była związana z Malulą, jednak panuje przekonanie, że ostatnie, pustelnicze lata swojego życia spędziła tutaj, w skalnej grocie, gdzie później została pochowana. Obecnie grota, wraz z wybudowanymi później klasztorem i kościołem, jest miejscem pielgrzymek; wierni wierzą, że dostąpią tu uzdrowienia i błogosławieństwa. W pobliżu wąski, wapienny jar - który, według legendy, powstał w wyniku cudownego rozstąpienia się skał przed św. Teklą, ściganą przez prześladowców.

W czasie wojny domowej w Syrii Malula była atakowana przez radykalnych islamistów, którzy grabili i palii chrześcijańskie domy oraz kościoły, a także zabijali mieszkańców, którzy nie poddali się konwersji na islam[1]. Do poważnego ataku na miejscowość doszło we wrześniu 2013. Wówczas ekstremiści kontrolowali Malulę przez 11 dni[2]. Dżihadyści ponownie zajęli Malulę na przełomie listopada i grudnia 2013 w trakcie kampanii w Górach Kalamun. Wówczas radykałowie mordowali chrześcijan oraz m.in. splądrowali klasztor św. Tekli, z którego uprowadzono 12 zakonnic[3]. 14 kwietnia 2014 roku wojsko syryjskie odbiło Malulę z rąk islamistów kończąc wojnę w tym rejonie.

Przypisy

  1. Activists: Syrian rebels take Christian village (ang.). dailystar.com.lb. [dostęp 2013-12-21].
  2. Syria gov’t gains Christian site Maaloula (ang.). jn1.tv. [dostęp 2013-12-21].
  3. Rebels retake Christian town of Maaloula. AP, 2013-11-30. [dostęp 2013-12-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Joanna Siuchta: Malula. 1998-03. [dostęp 2010-02-07].