Macelowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Macelowa Góra
Ilustracja
Widok od zachodniej strony
Państwo

 Polska

Pasmo

Pieniny

Wysokość

800 m n.p.m.

Wybitność

115 m

Położenie na mapie Pienin
Mapa konturowa Pienin, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Macelowa Góra”
Ziemia49°24′32,7″N 20°23′02,5″E/49,409083 20,384028

Macelowa Góra (800 m) – masyw w Pieninach Właściwych, w ich części zwanej Pieninami Czorsztyńskimi. Znajduje się w grzbiecie odbiegającym ze zwornika położonego na wschód od przełęczy Trzy Kopce w kierunku południowym, przez Cyrlową Skałę, od której oddzielona jest przełęczą Podosice (685 m)[1]. Jest lesisty, ale ma liczne odsłonięcia skalne. Jego wierzchołkowe partie składają się z wapieni rogowcowych serii pienińskiej. Ma wydłużony grzbiet, w którym oprócz głównego wierzchołka wyróżnia się drugi, zachodni o wysokości ok. 795 m. Wschodnie zbocza Macelowej Góry opadają do Macelowego Wąwozu, południowe do Dunajca. Znajduje się w nich wybitna skała zwana Białą Skałą (598 m), która powstała w wyniku podmycia przez wody Dunajca. Od skały tej ciągnie się dobrze widoczny z drogi do Sromowiec Niżnych pas Czerwonych Skał. Ich barwa pochodzi od kolorowych margli z dodatkiem piaskowców. Na południowych zboczach Macelowej Góry dobrze zachowane fragmenty naturalnego lasu świerkowego oraz okazy sosny liczące sobie ok. 130 lat. Siedlisko rzadkich ptaków, m.in. pustułki, puchacza, nagórnika[2]. Wody ze wschodnich stoków Macelowej Góry spływają do Macelowego Potoku i jego dopływu – Kirowego Potoku, ze stoków zachodnich do Strasznego Potoku[3].

Nazwa Macelowa Góra występowała już w XIX w[2]. Przez szczyt góry nie prowadzą szlaki turystyczne, natomiast jej podnóżem poprowadzona jest szosa do Sromowiec Niżnych. Znaczna część obszaru Macelowej Góry wchodzi w skład Pienińskiego Parku Narodowego i jest to teren podlegający ścisłej ochronie[3]. Góra dobrze widoczna jest z czerwonego szlaku prowadzącego z przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach na przełęcz Trzy Kopce.

Z rzadkich w Polsce roślin stwierdzono tutaj występowanie ostrożnia głowacza, osta pagórkowego kokoryczy żółtawej i wiechliny styryjskiej[4].

Biała Skała na południowych stokach Macelowej Góry
Macelowa Góra od strony zachodniej. Na lewo od niej szczyty Trzech Koron, Nowej Góry, Cyrlowej Skały
Macelowa Góra a4.jpg

Pieniny a6.jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Analiza wybitności polskich szczytów w Karpatach [dostęp 2009-04-09].
  2. a b Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  3. a b Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000, Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart, lipiec 2006, ISBN 83-87873-07-1.
  4. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirek, Czerwona księga Karpat Polskich, Warszawa: Instytut Botaniki PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-71-6.
Panorama Pienin Właściwych z szosy w Sromowcach Wyżnych. Macelowa Góra po prawej stronie
Panorama Pienin Właściwych z szosy w Sromowcach Wyżnych. Macelowa Góra po prawej stronie