Maciej Żerdziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Żerdziński
Data urodzenia

1967

Narodowość

Polska

Język

Polski

Alma Mater

Śląska Akademia Medyczna

Dziedzina sztuki

fantastyka naukowa

Ważne dzieła

Opuścić Los Raques

Maciej Żerdziński (ur. 1967) – polski pisarz science fiction, rysownik i muzyk, z zawodu lekarz psychiatra (dr n. med).

Od urodzenia mieszka i pracuje w Katowicach. Ukończył III LO w Katowicach im. A. Mickiewicza i wydział lekarski Śląskiej Akademii Medycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lekarz[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2000 pełnił funkcję zastępcy ordynatora w katowickim Centrum Psychiatrii[1], od roku 2006 jest ordynatorem II Oddziału Psychiatrii w tej placówce. W tym samym roku, Żerdziński obronił doktorat w temacie relacji zachodzących między natręctwami a chorobą afektywną dwubiegunową. Maciej Żerdziński jest również autorem uznanego Poradnika dla chorych cierpiących na zespół natręctw i poradnika poświęconego Chorobie Afektywnej Dwubiegunowej (oba dostępne w wersji elektronicznej na stronie Centrum Psychiatrii pro publico bono), a także wielu innych prac medycznych o charakterze kazuistycznym, poglądowym i naukowym opublikowanych m.in. w Postępach psychiatrii i neurologii czy Archives of Psychiatry and Psychotherapy.

Jako lekarz psychiatra, zorganizował 2 ogólnopolskie konferencje naukowe dotyczący problematyki zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, współorganizował charytatywne aukcje dedykowane chorym psychicznie, prowadził liczne warsztaty/kursy/szkolenia dla lekarzy psychiatrów i lekarzy innych specjalizacji. Był kierownikiem specjalizacji 5 lekarzy psychiatrów i jest wieloletnim opiekunem lekarzy stażystów. Podstawą pracy lekarskiej Macieja Żerdzińskiego jest rzetelna, zespołowa praca kliniczna z pacjentem.

Pisarz[edytuj | edytuj kod]

Jako pisarz literatury science-fiction, opublikował dwie powieści: Korporacja Wars’n’Guns (1996) oraz Opuścić Los Raques (2000, wznowienie w 2013) oraz kilkanaście opowiadań S-F, zamieszczanych w Fantastyce, Nowej Fantastyce i zbiorach opowiadań różnych wydawnictw (Wydawnictwo Literackie, Supernowa, Zysk i S-KA...).

Opuścić Los Raques została nagrodzona nagrodą Srebrny Glob[2]. Jego utwory literackie są często połączone z życiem zawodowym: Żerdziński próbuje w nich przedstawić prawdziwy obraz choroby psychicznej.

Rysownik[edytuj | edytuj kod]

Jako rysownik, Maciej Żerdziński stworzył m.in. cykl cartoonów z bohaterem-nieudacznikiem o imieniu Feelgood, który był regularnie publikowany w Super Expresie, Dzienniku Śląskim i w Panoramie. Ilustrował też książki swojego mistrza, dr. Krzysztofa Czumy oraz inne wydawnictwa o charakterze medycznym. Specjalizuje się w rysunku tuszem bez udziału komputera.

Muzyk[edytuj | edytuj kod]

Na studiach w Śląskiej Akademii Medycznej, Żerdziński grał na perkusji w zespole „Love Axe”, który założył wspólnie z przyjaciółmi.

Od ponad 5 lat, jest liderem projektu muzycznego Insynuos (muzyka rockowa), który współtworzy z profesjonalnymi artystami związanymi z Red House Studio w Kętach. W 2011 Insynuos wydał płytę CD „Obserwacje” – nagraną we wspomnianym wyżej Red House Studio, zmasteringowaną w Stanach Zjednoczonych (Tom Coyne, Drew Lavyne), a promowaną przez Antyradio.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Korporacja Wars’n’Guns (1996)
  • Opuścić Los Raques (2000[3], wznowienie 2019[4])
  • Poradnik dla chorych cierpiących na zespół natręctw

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Centrum Psychiatrii.
  2. Ashka (pseud.): Zapiski z turnusu resocjalizacyjnego w Zakładzie Karnym Jastrzębia Góra, Nordcon 2001.
  3. Maciej Żerdziński, Opuścić Los Raques, wyd. 1, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000, ISBN 83-7255-364-5, OCLC 49049964 [dostęp 2022-05-20].
  4. Maciej Żerdziński, Opuścić Los Raques, Olsztyn: Stalker Books, 2019, ISBN 978-83-66280-37-3, OCLC 1242374032 [dostęp 2022-05-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]