Maciej Hamankiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Hamankiewicz
Data i miejsce urodzenia 1954
Sosnowiec
Zawód, zajęcie lekarz
Narodowość polska
Alma Mater Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Stanowisko prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (2010–2018)
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Maciej Hamankiewicz (ur. 1954 w Sosnowcu[1]) – polski lekarz internista, działacz samorządu lekarzy, od 2010 do 2018 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1979 ukończył studia lekarskie na Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie w 2003 otrzymał stopień doktora nauk medycznych po obronie pracy pt. „Wczesna odpowiedź interleukin 6 i 2, oraz TNF na podanie interferonu alfa 2b u chorych na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C”. Był nauczycielem akademickim na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach[3]. Jest ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu w Będzinie.

Od 1993 należy do Naczelnej Izby Lekarskiej i Śląskiej Izby Lekarskiej. Był skarbnikiem i przewodniczącym Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach[2]. Jest członkiem Konwentu Przewodniczących Rad Lekarskich, delegatem na Krajowy i Okręgowy Zjazd Lekarzy. W 2010 został prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, zastępując Konstantego Radziwiłła. W 2014 wybrano go ponownie na tę funkcję[4]. Zakończył pełnienie funkcji w 2018.

Jest koordynatorem zdarzeń szkoleniowych dla lekarzy. Realizator powołania Pełnomocnika ds. Zdrowia Lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej i Instytutu ds. Zdrowia Lekarzy[2].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2009)[5]. Otrzymał Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006) i Odznakę honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego[2].

Jest laureatem plebiscytu „Najlepszy Lekarz Śląska 2000”[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]