Maciej Mączka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maciej Mączka
Data urodzenia

ok. 1410

Data śmierci

1470

Dziedzina sztuki

architektura

Epoka

gotyk

Ważne dzieła

Kościół św. Bartłomieja w Mogile

Kościół św. Bartłomieja w Mogile

Mączka Maciej (ur. ok. 1410, zm. 1470) – budowniczy drewnianych kościołów w Polsce, czynny przede wszystkim na terenach wokół Bochni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zbudował m.in. w 1455 roku kościół w Mikluszowicach dla dziedzica wsi, Mikołaja Ciszkowskiego; budowa ta jest wspomniana w dziele Jana Długosza (Monumenta Hist. ...; op. Cit, VII, 68, kościół niestety rozebrano w XIX wieku) oraz w 1466 roku kościół pw. św. Bartłomieja we wsi Mogiła pod Krakowem, który uważany jest za jeden z najświetniejszych przykładów drewnianego budownictwa w Polsce. Na portalu południowym znajduje się współczesny kościołowi napis majuskułowy o treści: „ [SUB] ANNO. DOMINI. MCCCC. LXVI. AD HON [OREM DEI ET] REGINE. COELORUM. MTHIAS. MANCZKA. F. ” Portal południowy ma formę ostrołuku, o profilu z trzech wałków, zakończonych prostopadle bez gierowania, na niskim cokole; nadproże i górne partie węgarów dekorowane są płasko rzeźbionym ornamentem roślinno- kwiatowym, z dwiema tarczami z herbem Odrowąż oraz napisem majuskułowym w kształcie wstęgi i datą 1466.

Maciej Mączka otrzymał od króla Kazimierza Jagiellończyka w roku 1456 w dowód zasług szlachectwo i uposażenie wraz z tytułem Cieśli Królewskiego. W źródłach występował jako Mathias Manczka de Lissina, czyli Maciej Mączka z Liściny. Należał do cechu snycerzy w Krakowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Łepkowski J. „Przegląd zabytków przeszłości z okolic Krakowa ”
  • Łuszczkiewicz W. „Wieś Mogiła przy Krakowie, jej klasztor cysterski, kościół farny i kopiec Wandy ” oraz „ Monografia opactwa mogilskiego we wsi Mogile ”
  • Tomkowicz S. „Powiat krakowski ” Teka GKGZ II