Maciej Pawlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Matitjahu Pawlak
Lata życia ur. 1977
Dyrektor polskiego przedstawicielstwa Fundacji Ronalda S. Laudera
Okres urzędowania od 2006
Dyrektor naczelny Zespołu Szkół Lauder-Morasha w Warszawie
Okres urzędowania od 2006
Poprzednik Helise E. Lieberman
Członek Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej
Okres urzędowania od 2008

Maciej Matitjahu Pawlak (ur. 1977 w Szczecinie) – polski rabin. Jest drugim – po Mateuszu Kosie – rabinem z Polski, który po 1989 ukończył wyższą uczelnię rabinacką.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Szczecinie w rodzinie polsko-żydowskiej. W latach 2002–2006 studiował na Isaac Elchnan Theological Seminary w Yeshiva University w Nowym Jorku, gdzie uzyskał ortodoksyjną smichę rabinacką. Wcześniej był gabajem synagogi im. Małżonków Nożyków w Warszawie oraz nadzorcą stołówki koszernej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Od 2006 pracuje jako dyrektor polskiego przedstawicielstwa Fundacji Ronalda S. Laudera i dyrektor naczelny Zespołu Szkół Lauder-Morasha w Warszawie. Zastąpił na tym stanowisku pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych Helise E. Lieberman. Od 23 lutego 2008 jest członkiem Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest doktorantem Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

24 czerwca 2003 na Brooklynie wziął ślub z Karoliną (Hadassą Rywką) Buchwald. Mają dwie córki. Jego żona pochodzi z Warszawy, jednak na początku lat 90. wyemigrowała do Izraela, gdzie odbyła służbę wojskową w Siłach Obronnych oraz była wieloletnim wolontariuszem w Magen David Adom. Następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Jest absolwentką dwukierunkowych studiów (psychologia i judaistyka) w Lander College for Women – Touro College w Nowym Jorku. Judaistykę studiowała w ramach programu Honors program of Jewish Studies. Laureatka nagrody Moses & Hannah Hoenig Judaic Studies Award za wybitne osiągnięcia w nauce z dziedziny judaizmu w Touro College. W 2006 wraz z mężem wróciła do Warszawy. Przez ponad 3 lata pracowała w attachacie wojskowym Ambasady Izraela i ukończyła z wyróżnieniem Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie doktorantka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórczyni i dyrektorka Lauder e-Learning Schools Polska w Fundacji Ronalda S. Laudera oraz Dyrektor ds. PR i współpracy z zagranicą w Zespole Szkół Lauder-Morasha w Warszawie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]