Maciej Witucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Witucki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1967
Sieraków
Zawód, zajęcie menedżer, inżynier, pracownik naukowy
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Odznaka Honorowa „Bene Merito” Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Maciej Witucki (ur. 1967 w Sierakowie) – polski inżynier, menedżer, prezes Telekomunikacji Polskiej (20062013), przewodniczący Rady Nadzorczej Orange Polska (od 19 września 2013).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1991 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej, następnie wyjechał na stypendium do Francji, gdzie kształcił się w École Centrale w Paryżu. Jako pracownik naukowy odpowiadał za polsko-francuskie studia podyplomowe. Specjalizował się w dziedzinie badań operacyjnych i wspomagania decyzji.

Po 7 latach wrócił do Polski. Rozpoczął pracę w finansach. Przez 5 lat pracował w banku Cetelem Polska, a następnie w zarządzie Lukas Banku, którego w 2005 został prezesem.

W 2006 został prezesem Telekomunikacji Polskiej i jednocześnie szefem Grupy TP, w której skład wchodziły 23 spółki (m.in. PTK Centertel, Wirtualna Polska, Emitel). W latach 2008–2016 Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego, które inicjuje dyskusje o kierunkach rozwoju Polski w obszarze gospodarki, polityki, nauki, edukacji oraz tożsamości Polaków. Od 2009 członek Rady Dyrektorów Atlantic Council of the United States, czołowego amerykańskiego think tanku, zajmującego się inicjowaniem publicznych debat na temat polityki międzynarodowej. Jest także członkiem Rady Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Działa w organizacjach branżowych, będąc m.in. członkiem zarządu PKPP Lewiatan.

Od września 2010 prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

10 września 2013 złożył rezygnację ze stanowiska prezesa Orange Polska SA, został jednocześnie zgłoszony jako kandydat na członka rady nadzorczej tej spółki[1][2]. W dniu 19 września 2013 został powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej Orange Polska.

Od maja 2013 do grudnia 2015 członek Rady Nadzorczej PLL LOT[3][4], a od 13 listopada 2013 do końca roku 2015 był członkiem Rady Nadzorczej Work Service SA[5].

1 stycznia 2016 objął stanowisko Prezesa Zarządu Work Service SA[6].

W kwietniu 2016 został powołany na funkcję Przewodniczącego Komitetu Dialogu Społecznego przez Prezydium Krajowej Izby Gospodarczej[7].

Ma żonę Zofię i trójkę dzieci: Klarę, Laurę i Franciszka.

Publikował w „Rzeczpospolitej”, „Polsce The Times”, „The Wall Street Journal”, „Gazecie Wyborczej”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]