Maciej Zień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maciej Zień
Ilustracja
Maciej Zień (2016)
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1979
Lublin, Polska
Zawód projektant mody
Miejsce zamieszkania Warszawa, Polska
Narodowość Polak
Strona internetowa

Maciej Zień (ur. 24 kwietnia 1979 w Lublinie) – polski projektant mody i wnętrz. Mieszka i tworzy w Warszawie. Dwa razy do roku prezentuje autorskie kolekcje mody damskiej, inspirowane francuską tradycją prêt-à-porter i haute couture. Znany również z prezentowanych raz do roku kolekcji sukien ślubnych.

Życiorys[edytuj]

Swoją pasję związaną ze światem mody rozwijał w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, by oficjalnie zadebiutować w 2000. Jako 17-letni uczeń zaprezentował pierwszą autorską kolekcję, na lubelskim konkursie dla młodych projektantów "Prowokacje". W następnych latach zebrał nagrody jako finalista konkursu dla projektantów mody Złota Nitka oraz Złoty Wieszak. W 2004 roku został laureatem prestiżowej nagrody Belvedere International Achievement Award w kategorii Projektant Mody, przyznawanej młodym utalentowanym ludziom znajdującym się u progu kariery międzynarodowej.

Maciej Zień w 2011 roku

W 2007 otrzymał Nagrodę Specjalną: Honorową Złotą Nitkę dla uznanego kreatora mody. Rok 2008 był dla polskiego projektanta rokiem jubileuszowym, w którym świętował 10-lecie twórczości, zwieńczone wystawą prac w Muzeum Narodowym w Królikarni. W tym bardzo ważnym dla projektanta etapie rozwoju artystycznego, został on dwukrotnie zakwalifikowany do wystawienia kolekcji podczas Paryskiego tygodnia mody prêt-à-porter. W 2010 otrzymał nagrodę dla Projektanta Roku podczas gali Doskonałość Mody magazynu Twój Styl. W 2011 znalazł się na liście najbardziej wpływowych mężczyzn magazynu Gentleman. W 2012 odebrał nagrodę w kategorii Moda podczas gali Osobowości i Sukcesy Roku 2011.

Wykonał liczne stylizacje do teledysków, widowisk oraz sesji zdjęciowych. Zaprojektował kostiumy do spektakli teatralnych: Chicago (2002), Łóżko pełne cudzoziemców (2003), Biznes (2004), Węże (2005), One (2006), Stepping out (2006) oraz Krawiec (2006). W 2009 roku zadebiutował jako twórca kostiumów do baletów Krzysztofa Pastora Tristan i Kurt Weill w Operze Narodowej.[1] Od 2010 roku pełni funkcję kreatora wizerunku na czerwonym dywanie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie w kreacjach jego projektu wystąpiły m. in.: Alicja Bachleda-Curuś, Magdalena Cielecka, Magdalena Boczarska, Magdalena Mielcarz i Agnieszka Grochowska[2].

Klientkami Zienia są m.in.: Aneta Kręglicka, Grażyna Torbicka, Jolanta Pieńkowska, Aleksandra Kwaśniewska, Justyna Steczkowska, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Socha i Edyta Górniak. Projektami marki Zień zachwyciła się także amerykańska aktorka Andie MacDowell, która włożyła jedną z kreacji wieczorowych na Galę Telekamer, gdzie odbierała nagrodę[2].

Od 2006 w Centrum Handlowym Promenada funkcjonuje Atelier Zień, pracownia i butik projektanta połączone po przeniesieniu z pierwotnie dwóch lokalizacji przy ulicy Lwowskiej (atelier) i ulicy Jasnej (butik) w Warszawie. Miłośniczki marki Zień oprócz strojów prêt-à-porter (gotowych do noszenia) mogą również zamawiać wzory indywidualne, uszyte specjalnie na miarę. Projektant pracuje na naturalnych tkaninach, przede wszystkim jedwabiu. W związku z intensywnym rozwojem marki Zień, w marcu 2011 został otwarty flagowy butik projektanta przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie oraz pierwszy showroom marki Zień Home specjalizującej się w projektowaniu wnętrz i mebli.

Życie prywatne[edytuj]

5 maja 2015 jego mężem został Anthone Candido Rio Copacabana[3].

Kolekcje Maciej Zień[edytuj]

Premierowe pokazy mody[edytuj]

Realizacje wnętrzarskie[edytuj]

  • Rezydencja Naruszewicza - projekt wnętrz części wspólnych (2011)[12]
  • Woronicza Qbik - projekt wnętrz dwóch apartamentów pokazowych (2012)[13]
  • Ventana - projekt wnętrz domu pokazowego (2012)[14]
  • Chez Belier - projekt wnętrza restauracji (2012)

Apart[edytuj]

  • This is Your Life - grupy krwi (2011)[15]

Tubądzin kreacja Maciej Zień[edytuj]

Filmografia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]