Macraucheniidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Macraucheniidae
Gill, 1872
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Nadtyp

wtórouste

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Nadgromada

żuchwowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Nadrząd

Meridiungulata

Rząd

litopterny

Rodzina

Macraucheniidae

Macrauchenia patachonica

Macraucheniidaerodzina wymarłych ssaków należących do kopytnych. Zamieszkiwały Amerykę Południową.

Budowa ich kości nosowych sugeruje, że posiadały one trąbę. Ich kopyta przypominały te spotykane u dzisiejszych nosorożców. Zwierzęta te posiadały prosty staw pomiędzy stopą i golenią, a także po 3 palce na kończynę. W związku z tym prawdopodobnie były zdolne do szybkich zmian kierunku w czasie biegu, np. ucieczki przed drapieżnikiem takim, jak olbrzymie ptaki Phorusrhacidae czy też szablozębne koty (Smilodon).

Uważa się, że stworzenia te żyły w dużych stadach, co czyniło je bezpieczniejszymi od ataków drapieżców, a także ułatwiało znalezienien odpowiedniego partnera do rozrodu.

Historia naturalna[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znany rodzaj, Makrauchenia, w zapisie kopalnym pojawiła się w miocenie, około 7 MLT. Być może powstała ona z takich form jak Theosodon czy Promacrauchenia. Notoungulaty i litopterny były dwiema starymi grupami kopytnych specyficznych dla Ameryki Południowej. Wiele z ich gatunków wymarło w czasie wielkiej wymiany po połączeniu się obu Ameryk po pojawieniu się Przesmyku Panamskiego, kiedy to konkurencję z nimi rozpoczęły ssaki, w tym także ungulaty, z Ameryki Północnej. Nielicznymi, którzy przetrwali, była m.in. właśnie makrauchenia, a poza nią także Windhausenia czy też takie ungulaty jak Toxodon oraz Mixotoxodon. Ostatnie kopytne pochodzące z Ameryki Południowej zakończyły swój byt z końcem plejstocenu, podobnie jak wiele przedstawicieli fauny północnoamerykańskiej mamuty, tygrysy szablozębne etc. Nie można wykluczyć udziału człowieka w wyginięciu najpóźniejszych gatunków. Być może rodzaj Macrauchenia był ostatnim w swojej grupie i jego wyginięcie oznaczało koniec linii.

Podrodziny i rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Podrodzina Cramaucheniinae

Podrodzina Macraucheniinae

Podrodzina Sparnotheriodontinae

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Makrauchenia wystąpiła m.in. w piątym odcinku serialu "Wędrówki z bestiami" opowiadającym o polujących na nie szablozębnych kotach.