Macropodus ocellatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Macropodus ocellatus'[1]
Cantor, 1842
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd okoniokształtne
Rodzina guramiowate
Rodzaj Macropodus
Gatunek macropodus ocellatus
Synonimy
  • Polyacanthus paludosus (Richardson, 1846)

Macropodus ocellatusgatunek słodkowodnych ryb z rodziny guramiowatych (Osphronemidae). Mylnie utożsamiany z Macropodus chinensis (Bloch, 1790).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie: Żyje w sadzawkach, mokradłach i na polach ryżowych w południowych i środkowych Chinach. W 1869 r. ryby te zostały przywiezione do Europy i rozmnożone po raz pierwszy w Paryżu przez słynnego hodowcę ryb Carbonniera.

Rozmiary: Wielkopłetw dorasta do 8 cm długości.

Ciało ma krępe, spłaszczone z boków, pyszczek, ustawiony poprzecznie, jest uzbrojony w małe, ale bardzo ostre zęby.

Płetwy: grzbietowa, odbytowa i ogonowa są długie i zakończone kilkoma długimi promieniami. Płetwa brzuszna ma jeden promień, bardzo silnie wydłużony. Szczególnie długimi płetwami odznaczają się samce. Płetwy są czerwonawe z niebieskawymi podłużnymi prążkami. Długi promień płetwy brzusznej jest zwykle jaskrawo czerwony.

Ubarwienie wielkopłetwa poza porą godową jest dosyć skromne, szarozielone, przechodzące na bokach w niebieskawe. Na tym tle występuje szereg poprzecznych pręg miedzianoczerwonych i ciemnoniebieskich. Pręgi te stają się szczególnie jaskrawe, kiedy ryba przebywa w optymalnych warunkach, bledną zaś zupełnie przy zbyt niskiej temperaturze i niedożywieniu. Pokrywa skrzelowa ma zielony metaliczny połysk.

Tarło: Samiec w porze tarła ma barwy jaskrawsze i silniej połyskujące. W porze godowej samiec co chwila podpływa do powierzchni wody, wciąga do pyszczka powietrze i wypluwa potem banieczki powietrza pokryte śliną. Banieczki te zbierają się na powierzchni wody i powoli tworzą rodzaj pływającego gniazda. W jakiś czas po zalotach, samica składa koło 400 jaj, które wypływają zwykle na powierzchnię wody. Samiec zbiera je pyszczkiem i wypluwa pod gniazdko. Przez ok. 40 godzin, tj. do wyklucia się młodych rybek, samiec strzeże gniazda. Mniej więcej w dwa tygodnie po pierwszym tarle samiec zaczyna budowę drugiego gniazda i wtedy już staje się niebezpieczny dla swojego podrastającego potomstwa. W dobrych warunkach wielkopłetwy rozmnażają się kilkakrotnie w ciągu roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]