Przejdź do zawartości

Madagaskar (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Madagaskar
Madagascar
Ilustracja
Gatunek

film animowany

Rok produkcji

2005

Data premiery

27 maja 2005
1 lipca 2005 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

86 minut

Reżyseria

Eric Darnell
Tom McGrath

Scenariusz

Mark Burton, Billy Frolick, Eric Darnell, Tom McGrath

Muzyka

Hans Zimmer

Produkcja

Mireille Soria, Teresa Cheng

Dystrybucja

DreamWorks

Poprzednik

Niech żyje król Julian (2014)

Kontynuacja

Madagaskar 2 (2008)

Nagrody
21 nominacji
Strona internetowa

Madagaskar (ang. Madagascar) – pełnometrażowy film animowany produkcji amerykańskiej z 2005 roku, wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks. Opowiada o czwórce zwierząt z zoo w nowojorskim Central Parku, które nagle znajdują się na wolności w tropikalnej dżungli i muszą stawić czoła życiu, jakie dotąd tylko sobie wyobrażały, ale nigdy go nie zasmakowały. Film zawiera dowcipne odniesienia do wielu znanych filmów i programów telewizyjnych, w tym także do dwóch sztandarowych produkcji studia DreamWorks: American Beauty oraz Shreka. Jego kontynuacja Madagaskar 2 pojawiła się 3 lata później, trzecia część Madagaskar 3 – 7 lat później, a spin-off Pingwiny z Madagaskaru 9 lat później. Planowana jest czwarta część serii[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię super czterech zwierząt z zoo w Central Parku – lwa Aleksa, zebry Marty’ego, żyrafy Melmana i hipopotamicy Glorii. Czwórka przyjaciół wiodła w zoo spokojne i dostatnie życie, jednak Marty zawsze marzył o ujrzeniu naturalnego środowiska i świata poza cywilizacją. Okazja nadarza się, gdy cztery pingwiny (Skipper, Rico, Szeregowy i Kowalski) opracowują plan ucieczki z zoo. Marty idzie ich śladem, a jego przyjaciele, przekonani, że poza zoo sobie nie poradzi, ruszają mu na pomoc. Ucieczka zwierząt wzbudza panikę w Nowym Jorku i ostatecznie zapada decyzja o przetransportowaniu ich wraz z dużą częścią innych mieszkańców zoo do Afryki. Statek, na którym przewożone są zwierzęta, zostaje jednak porwany przez wspomniane pingwiny, a Marty, Alex, Melman i Gloria przez splot wydarzeń trafiają na wyspę Madagaskar. Tam ujawnia się dzika natura Alexa.

Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]
 • Alexlew, nazywany królem Nowego Jorku. Ma rozczochraną, jasną grzywę. Zakochany w swoim zoo, gdzie wszyscy go kochają. To typ lidera. Wbrew stereotypowi lwa, Alex nie jest drapieżnym mordercą. Przyjaźni się z Glorią i Melmanem, a Marty jest jego najlepszym przyjacielem. Kiedy zebra wyrusza w dzicz, Alex bez wahania ruszy go ratować. W międzyczasie zostają przyłapani przez policję. Następnie płyną na statku w pudłach. Kłócą się, aż w końcu wypadają za burtę. Wszyscy lądują na wyspie Madagaskar. Trafiając w dzicz, Alex poznaje jednak swoją tożsamość i poczuwa pragnienie na jedzenie mięsa. Nie chcąc nic zrobić przyjaciołom, ucieka. Gdy zagraża im niebezpieczeństwo, przybywa na ratunek. Pod koniec pingwiny podają mu sushi zamiast mięsa i od tamtej pory, Alex wcale nie atakuje zwierząt.
 • Martyzebra, najbardziej wyluzowany i zwariowany w całej paczce. Twierdzi, że jest inny niż wszystkie zebry, bo jest czarny w białe paski, a inne zebry są białe w czarne paski. Jemu jedynemu nie podoba się życie w zoo. Gdy ucieka, przyjaciele ruszają go powstrzymać, ale zostają przyłapani przez policję. Następnie płyną na statku w pudłach. Kłócą się, aż w końcu wypadają za burtę. Wszyscy lądują na wyspie Madagaskar. Ostatecznie, Alex zostaje najlepszym przyjacielem Marty’ego, a grupa zostaje na Madagaskarze.
 • Melmanżyrafa, hipochondryk. Wszystkiego się boi, twierdzi, że jest chory, a na Madagaskarze, twierdząc że umiera, tworzy sobie grób. Kiedy Marty wyrusza w dzicz, Melman rusza go ratować. W międzyczasie zostają przyłapani przez policję. Następnie płyną na statku w pudłach. Kłócą się, aż w końcu wypadają za burtę. Wszyscy lądują na wyspie Madagaskar. Początkowo Melman jest zdenerwowany, potem jednak przyzwyczaja się do życia w dziczy.
 • Gloriahipopotamica. Jest gruba, ale słodka, szalona i zadziorna. Zachowuje się jak matka Marty’ego, Melmana i Alexa; bardzo się nimi opiekuje. Kiedy Marty wyrusza w dzicz, Gloria rusza go ratować. W międzyczasie zostają przyłapani przez policję. Następnie płyną na statku w pudłach. Kłócą się, aż w końcu wypadają za burtę. Wszyscy lądują na wyspie Madagaskar. Gloria zachowuje zimną krew i szybko przyzwyczaja się do życia w dziczy.
 • Król Julian XIII
 • Maurice
 • Mort
 • Skipper
 • Kowalski
 • Rico
 • Szeregowy
 • Mason
 • Edek
 • Nana – starsza pani, pojawia się na dworcu centralnym, gdzie bije Alexa i radzi mu, by zmienił fryzurę. Następnie uderza Melmana torebką w tułów. Gdy już przyjechała policja, kobieta po raz ostatni kopnęła Alexa w jądra.

Twórcy

[edytuj | edytuj kod]

Wersja oryginalna

[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[2]

[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Start International Polska
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi: Bartek Wierzbięta
W wersji polskiej udział wzięli:

Piosenka „Wyginam śmiało ciało”

[edytuj | edytuj kod]

„Wyginam śmiało ciało” to piosenka z filmu animowanego Madagaskar, śpiewana przez fikcyjną postać króla lemurów, Juliana. W rzeczywistości wykonuje ją Jarosław Boberek, a słowa do niej napisał Marek Robaczewski. Piosenkę można usłyszeć w czasie prezentacji lemurów w filmie, a także w czasie napisów końcowych.

Krótko po premierze filmu piosenka ta była grana w kilku stacjach radiowych o profilu młodzieżowym, a w trzy miesiące po premierze filmu piosenka została już ściągnięta ponad 100 tysięcy razy w serwisie internetowym Strefa MP3 wp.pl.

Wielu krytyków uznało piosenkę za najbardziej wpadający w pamięć fragment filmu. Oryginalna wersja piosenki, I Like To Move It, została wydana w 1994 roku przez duet wykonujący muzykę house, Reel 2 Real. W filmie wykonuje ją Sacha Baron Cohen.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Madagascar 4.
 2. Obsada dubbingu „Madagaskar” [online], dubbing.pl [dostęp 2024-06-12].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]