Madagaskar 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madagaskar 2
Madagascar: Escape 2 Africa
Gatunek

film animowany

Rok produkcji

2008

Data premiery

7 listopada 2008
1 stycznia 2009 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

89 minut

Reżyseria

Eric Darnell,
Tom McGrath

Scenariusz

Etan Cohen

Muzyka

Hans Zimmer

Produkcja

Mireille Soria, Mark Swift

Dystrybucja


DreamWorks Distribution
Paramount Pictures

Budżet

150 mln USD[1]

Poprzednik

Madagaskar (2005)

Kontynuacja

Madagaskar 3 (2012)

Madagaskar 2 (ang. Madagascar 2: Escape to Africa) – kontynuacja filmu Madagaskar z 2005 roku, wyprodukowana przez studio DreamWorks. Światowa premiera odbyła się 7 listopada 2008, a polska – 1 stycznia 2009. 30 grudnia 2008 roku w Warszawie, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu odbyły się pokazy przedpremierowe filmu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film zaczyna się od wspomnień z dzieciństwa Alexa. Wychowywał się w rezerwacie. Zuba – ojciec Alekeia (bo tak naprawdę Alex ma na imię), przywódca stada, uczy go jak być prawdziwym lwem, ale jego syn tylko tańczył. Makunga – rywal Zuby, uważający się za ważniaka wyzywa go na pojedynek, lecz przegrywa z nim. W tym czasie Alekei zostaje porwany przez kłusowników, a Zuba rusza za nimi, by uratować syna. Zuba obrywa strzał w ucho z broni kłusowników, a skrzynia z Alexem wpada do wody i wypływa ku morzu. Nowojorscy opiekunowie ZOO znajdują Alexa całego i zdrowego. Niebawem Alex staje się główną atrakcją ZOO w Central Parku i poznaje trójkę przyjaciół – Marty’ego, Glorię i Melmana, którzy też są tym zachwyceni. Teraz Alex jako dorosły lew i gwiazda podbija serca fanów.

Obecnie Alex, Marty, Melman i Gloria szykują się do opuszczenia Madagaskaru. Lecą zreperowanym przez pingwiny samolotem typu Lockheed L-10 Electra (z poprzedniej części dowiadujemy się, że na statku skończyło się paliwo) do wytęsknionego domu. Król Julian i Maurice też się z nimi zabierają, a władzę na czas swojej nieobecności Julian powierza Stefanowi (gekonowi z korony). Pingwiny pod wodzą Skippera uruchamiają maszynę, startują za pomocą wyrzutni i odlatują ku odległym krajom. Niebawem Alex widzi Morta trzymającego się za kable i bierze go za gremlina. Mort wcześniej wyraził chęć podróży wraz z Julianem i Maurice’em, lecz Julian się nie zgodził. Mort uczepił się uszkodzonego silnika NR. 2 i prawdopodobnie spowodował wyciek paliwa. Gloria mówi, że gdy już wrócą to chciałaby się zapisać na zajęcia z rozmnażania – mówiąc dosłownie, chce kogoś poznać. Melman myśli, że Gloria chce randkować z kimś innym. Melman idzie zajrzeć, czy nie podaliby im oranżady. Pingwiny zauważają, że zabrakło paliwa i już samolot zaczyna spadać na ziemię. Dochodzi do zerwania poszycia samolotu wskutek działań pingwinów. Jednak po uruchomieniu spadochronów pingwiny opanowują tę sytuację i teraz powoli zaczynają lądować. Po niezbyt udanym przyziemieniu odpada podwozie, a skrzydła odrywają się. Melman krzyczy, że kocha Glorię. Alex i Marty są tym zszokowani, tymczasem Gloria... śpi. Pingwiny teraz potrzebują czasu, by naprawić samolot, a w tym czasie cała czwórka szuka pomocy. Napotykają grupę turystów i w nim starego wroga Alexa – Nanę. Alex zaczyna z nią walczyć, ale przegrywa. Alex znalazł w zostawionej przez nią w torebce komórkę i chce zadzwonić do Nowego Jorku, jednak zostali zobaczyli coś niezwykłego, stado zwierząt – lwów, zebr, hipopotamów, żyraf, strusi koło wielkiej wody. Trafiają do Afryki.

Cała czwórka podchodzi do stada i spotyka Zubę. Przywódca myśli, że Alex chce rzucić mu wyzwanie, ale żona Zuby od razu rozpoznaje Alexa po znamieniu (Zuba też je ma). W końcu Zuba rozumie, że Alex to jego syn. Alex znalazł swoją rodzinę, z czego wszystkie zwierzęta bardzo się ucieszyły. Jeden tylko Makunga chce uknuć plan na pozbycie się Zuby i przejęcie władzy dla siebie. Cała czwórka dobrze się bawi – Marty poznaje swoich kolegów, Melman chce przekonać, że potrzeba w tym rezerwacie lekarza, a on pasuje na szamana, bo uważali, że Melman jest tym zainteresowany, Gloria poznaje przedstawiciela swojego gatunku – Moto-Moto – przystojniaka, który ją polubił. Alex pokazuje sztuczkę, którą nauczył się w Nowym Jorku w stylu „RYCZĘ”, ale wtrącił się Makunga i przypomniał Zubie, że Alekei nie przeszedł rytuału przejścia i nie może zostać członkiem stada. Zuba chce urządzić rytuał z samego rana. Cała czwórka czuje, że Afryka jest o wiele lepszym miejscem niż Nowy Jork. W międzyczasie pingwiny chcąc uzyskać materiały do budowy samolotu, kradną samochód, a turystów zostawiają samych sobie. Ludzie pod przewodnictwem Nany idą w głąb granicy rezerwatu. Tego wieczora rodzice Alekeia pokazują mu jego dawne łóżko. Alex martwi się, że jego ojciec będzie musiał go wypędzić, ale on wie, że go nie zawiedzie, bo jest jego synem. W dżungli ludzie błąkają się i po chwili spotykają kolejnych turystów, których wozy ukradły pingwiny. Nana przemówiła do nich, że są z Nowego Jorku, są twardzi i niczego się nie boją. Następnego ranka Mort trafia na plażę i ściga go rekin. W tym czasie pingwiny zdołały uzyskać części do samolotu, ale nie było z nimi szympansów – Masona i Edka, ale oni zwerbowali swoich przedstawicieli swojego gatunku, którzy ułatwią pracę.

Alex szykuje się do próby. Makunga dodając mu otuchy, mówi, by wybrał odpowiedniego przeciwnika – takiego jak Teetsi – który jest wielkim, umięśnionym lwem. Alex zamiast stanąć do walki tylko tańczy i pojedynek kończy się jego porażką. Makunga przypomina Zubie, że jako przywódca stada powinien wygnać Alexa. Zuba się załamuje i rzuca berło o ziemię, mówiąc, że w takim razie dłużej nie będzie przywódcą stada. Makunga przejął jego berło i władzę, a Alexa skazał na wygnanie. Zuba jest na niego wściekły, że Alex nawet nie próbował walczyć i mówi mu, że nie jest prawdziwym królem. Alex odchodzi smutny. Tymczasem Melman sprawuje się jako doskonały szaman. Inne żyrafy uważają, że ta plama na grzbiecie to objaw szamanicy, ale Melman nie wierzy w to, gdy nagle dowiaduje się, że ich poprzedni szaman miał pogrzeb. Melman jest tym zdruzgotany. Marty pokazuje innym zebrom swoją sztuczkę, jaką nauczył się w ZOO. Teraz pozostałe zebry podpatrzyły tę sztuczkę i jej się nauczyły, a Marty został „spłukany” falą. Myślał, że jest jedyny w swoim rodzaju, ale inne zebry uważają, że wszyscy są dokładnie tacy sami. Cała trójka przeżyła najgorszy dzień w ich życiu. Alex zawiódł swoich rodziców i teraz musi jakoś to naprawić. Tylko Gloria jest w dobrym nastroju i dobrze się bawiła. Mówi, że ma randkę z Moto-Moto. Teraz między Melmanem a Glorią dochodzi do konfliktu i odwrócili się plecami do siebie. Alex nie wiedział, że Marty obok to zwykła zebra. Lew myśli, że Marty i inna zebra są do siebie podobni i niestety Marty odchodzi od niego, zostawiając go całkiem samego.

W tym czasie Julian i Maurice znajdują Melmana całkiem smutnego. Mówił, że jest śmiertelnie chory i zostały mu 2 dni i po nim. Julian przemawia mu do rozsądku. Melman tłumaczy królowi, że nigdy nie odważył się powiedzieć Glorii, co do niej czuje. Julian daje mu dobrą radę. W nocy Moto-Moto i Gloria są na randce. Melman znajduje ich i przemawia do Moto-Moto, żeby traktował dobrze Glorię. Nad ranem Alex dowiaduje się, że zabrakło wody w rezerwacie. Makunga mówi, że jest tylko jedno wyjście – czyli wojna o wodę. Alex chce to naprawić – pójdzie w górę rzeki i znajdzie wodę. Cały tłum jest na Makungę wściekły i chce z powrotem Zubę. Alex poszukuje Marty’ego w stadzie zebr. W końcu znajduje go, bo Marty jest czarny w białe pasy. Cała dwójka idzie w górę rzeki. Zwierzęta w rezerwacie chcąc szukać wody pod ziemią, znajdują tylko diamenty i złoto. Julian przekonuje zwierzęta, że jedynym sposobem, by mieć wodę jest złożenie ofiary Bogom Wody we wulkanie. Melman zgadza się na to, by dać się złożyć w ofierze. Gloria jest tym zdruzgotana. Makunga powiadomił Zubę, że zabrakło wody w rezerwacie i Alex opuścił rezerwat. Ojciec Alexa rusza go ratować. W tym czasie Marty i Alex znajdują tamę (to właśnie ona jest przyczyną utraty wody w rezerwacie) i sprawcę – czyli Nanę. Marty mówi za głośno i zostają zaatakowani przez koczowników. Alex zostaje złapany, Marty rusza po pomoc. Melman chce skoczyć do lawy. Żyrafy myślą, że poprzedni szaman nie żyje, kiedy ten do nich podchodzi i mówi, że zdał sobie sprawę, że wcale nie jest chory bo tę plamkę miał od zawsze. Oznacza to, że Melman nie jest chory. Gloria powstrzymuje go od złego i zdaje sobie sprawę, że go kocha. Marty powiadamia ich, że Alex ma kłopoty. Jedynym sposobem na ratowanie go jest lot samolotem. Małpy się buntują i chcą urlopu macierzyńskiego. Skipper się nie zgadza. Mason pokazuje zdjęcia Skippera z laleczką, którzy się całowali. Nie mając wyjścia, Skipper daje małpom urlop, które biorą się z powrotem do pracy. Okazuje się, że pingwiny skradły turystom bardzo dużą liczbę samochodów terenowych.

Alex zostaje uprowadzony do obozu Nany i ma zostać zjedzony. Na szczęście ratuje go Zuba. Alex chcąc się porozumieć z ludźmi, pokazuje swoje kroki taneczne. Od razu ludzie poznali się, że to Alex z Central Parku. Zuba też wczuł się w rolę. Wszyscy są tym zachwyceni nawet Nana, ale wciąż chce ich zabić, gdy nagle ratują ich przyjaciele. Razem niszczą tamę. Mort znalazł Maurice’a i Juliana i wszyscy omal nie zostali pożarci przez rekina, który gonił Morta. Ostatecznie rekin wpadł do lawy. Julian ucieszył się, widząc napływającą wodę, myśląc, że to jemu udało się to sprawić. Całe stado i mama Alexa są szczęśliwi, że Zuba i jego syn są cali, ale Makunga nie ucieszył się na ich widok. Alex wręczył mu torebkę. Słysząc, że Alex do stada nie wróci, uwolnił Nanę. Ta, na widok Makungi trzymającego jej torebkę, wściekła się i pobiła Makungę. Zuba przekazuje berło Alekeiowi, on odpowiada, że to Zuby władza, lecz ojciec powiedział, że ich wspólna. Zuba udziela ślubu Skipperowi z laleczką i wraz z ładunkiem złota i diamentów on i jego pomocnicy odlatują. Melman i Gloria decydują się razem żyć. Alex postanawia zamieszkać z przyjaciółmi i rodziną w swoim domu aż do powrotu pingwinów z Monte Carlo.

Wersja oryginalna[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Start International Polska
Reżyseria: Marek Robaczewski
Dialogi polskie: Bartosz Wierzbięta
Teksty piosenek: Marek Robaczewski
Kierownictwo muzyczne: Marek Klimczuk
Kierownictwo produkcji: Elżbieta Araszkiewicz
Udział wzięli:

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

 1. „Once Upon A Time In Africa” autor Hans Zimmer
 2. „The Traveling Song” autor will.i.am
 3. „Party, Party, Party” autor Hans Zimmer
 4. „I Like to Move It” autor will.i.am
 5. „The Good, the Bad and the Ugly (polka version)” autor Hans Zimmer
 6. „Big and Chunky” autor will.i.am
 7. „Chums” autor Heitor Pereira
 8. „Theme from New York, New York (polka version)” autor Hans Zimmer
 9. „Volcano” autor Hans Zimmer
 10. „Rescue Me” autor Hans Zimmer
 11. More than a Feeling” autor Boston
 12. „She Loves Me” autor will.i.am
 13. „Foofie” autor Hans Zimmer
 14. „Copacabana (At the Copa)” autor Barry Manilow
 15. „Monochromatic Friends” autor Hans Zimmer
 16. „Best Friends” autor will.i.am
 17. „Alex On The Spot” by Hans Zimmer autor will.i.am

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]