Madonna Benois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madonna Benois
Ilustracja
Autor Leonardo da Vinci
Rok wykonania 1478-1480
Technika wykonania olej na płótnie (przeniesione z deski)
Rozmiar 50 × 32 cm
Muzeum Ermitaż

Madonna Benois – obraz Leonarda da Vinci datowany na lata 1478-1480, znajdujący się w Ermitażu, w Sankt Petersburgu, w Rosji.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat obraz znajdował się w prywatnej kolekcji, wdowy po francuskim malarzu Leonie Dubois. W 1908 roku został wystawiony na wystawie jako anonimowe dzieło. Tam zostało dostrzeżone przez Ernsta Lipharta, dyrektora działu malarstwa w Ermitażu. W obrazie rozpoznał dzieło młodego Leonarda da Vinci.

Obraz uległ zniszczeniu w XIX w. w wyniku przeniesienia go z deski na płótno. Zabrudzenia i przemalowania, których wymagał proces, obniżyły walory dzieła. W oknie sprawiającym wrażenie o wiele za jasnego, można było zapewne ujrzeć wcześniej fragment krajobrazu.

Technika[edytuj | edytuj kod]

Został namalowany techniką laserunku, dzięki czemu otrzymywany był efekt podświetlenia, zastosował także technikę sfumato. Zjawiskiem typowym dla mistrza jest pochyłe ustosunkowanie postaci w przestrzeni. Tą techniką podnosił on wrażenie plastyczności ciał bohaterów przedstawienia.

Tematyka obrazu[edytuj | edytuj kod]

Leonardo przedstawił Maryję, bawiącą się z Dzieciątkiem i pokazująca mu kwiatek passiflory[1] o czterech krzyżujących się płatkach. Jest on głównym elementem kompozycji i symbolizuje Ukrzyżowanie. Wokół niego mistrz przedstawił relacje matki z dzieckiem poprzez splecione dłonie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Buchholz E. L., Leonardo da Vinci, Życie i twórczość, Pracownia Wydawnicza "ElSet", ​ISBN 3-8331-1830-X

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francesca Debolini, Agata Ferens (tłumaczenie): da Vinci. Warszawa: HPS, 2006, s. 22. ISBN 83-60529-03-5.