Madonna kanonika van der Paele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madonna kanonika van der Paele
Ilustracja
Autor Jan van Eyck
Rok wykonania 1436
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 122,1 × 157,8 cm
Muzeum Groeningemuseum
Miejscowość Brugia

Madonna kanonika van der Paeleolejny obraz niderlandzkiego malarza Jana van Eycka z 1436 roku. Obecnie znajduje się w Groeningemuseum w Brugii.

Dzieło przedstawia Maryję na tronie w otoczeniu św. Donacjana, patrona kościoła Sint Donaas w Brugii, dla którego zamówiono obraz (po lewej), i donatora, kanonika van der Paele, wraz ze św. Jerzym – jego patronem (z prawej). Scena rozgrywa się w prezbiterium kościoła (z tyłu widoczny jest ambit). Jest to jedna z pierwszych kompozycji typu Sacra Conversazione[1].

fragment – Ewa

Elementy dekorujące przedstawienie nie są przypadkowe. Należy dopatrywać się tu ukrytej symboliki. Mały posążek Ewy zdobiący tron, na którym siedzi Maria przypomina o tym, że została ona nazwana drugą Ewą (pierwsza sprowadziła na świat grzech, druga – zbawienie). Tron zdobią ponadto przedstawienia: Kain zabijający Abla – prefiguracja męki Chrystusa, oraz Samson pokonujący lwa – symbol wyswobodzenia ludzkości z mocy piekielnych przez Jezusa.

Badacz David G. Carter odkrył w pancerzu św. Jerzego odbicie człowieka, prawdopodobnie autora obrazu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jan Białostocki, Człowiek i zwierciadło w malarstwie XV i XVI wieku w: Symbole i obrazy w świecie sztuki, PWN, Warszawa 1982, ​ISBN 83-01-02771-1​, s. 89–90.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille, Sztuka flamandzka i belgijska, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1976.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]