Madonna ze Stuppach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madonna ze Stuppach
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Madonna ze Stuppach
Autor Matthias Grünewald
Rok wykonania 1517-1519
Technika wykonania technika mieszana na desce
Rozmiar 186 cm × 150 cm
Muzeum Kościół w Stuppach

Madonna ze Stuppach – obraz Matthiasa Grünewalda powstały w latach 1517-1519 pierwotnie przeznaczony do kolegiaty w Aschaffenburgu. Od 1809 przechowywany w kościele parafialnym we wsi Stuppach koło Bad Mergentheim.

Cud Matki Boskiej Śnieżnej, prawe skrzydło ołtarza

Obraz Grünewalda stanowił środkową część Ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej w kolegiacie w Aschaffenburgu. W nieznanym okresie dzieło zostało przesłane do Bad Mergentheim, a w pierwotnym miejscu pozostały tylko oryginalne ramy z sygnaturą artysty i datą 1519. W 1809 środkową część zakupił proboszcz ze Stuppach. Prawe skrzydło nabyła w 1828 bawarska Centralna Galeria Obrazów, która w 1852 sprzedała je za 15 guldenów i 36 krajcarów. W następnych latach dzieło zmieniało właściciela aż w 1904 r. trafiło do Augustinermuseum we Fryburgu Bryzgowijskim.

Madonna ze Stuppach przedstawia Matkę Boską w ogrodzie. Mur otaczający ogród tworzy z niego hortus conculus czyli ogród zamknięty symbolizujący dziewictwo Marii. Po prawej obrazu rośnie drzewo figowe stanowiące symbol oczekiwania na Mesjasza. Po lewej widnieje krzew różany nawiązujący do określenia Marii w Pieśni nad Pieśniami. W głębi po prawej stronie jest widoczny kościół symbolizujący Civitas Dei (Miasto Boże) św. Augustyna. Tęcza z lewej strony oznacza przymierze Boga z ludźmi. Ma także znaczenie maryjne nawiązujące do objawień św. Brygidy. Również ule mają swoje odniesienia maryjne w wizjach szwedzkiej mistyczki. Jabłko, które Maria podaje Dzieciątku symbolizuje odpuszczenie grzechu pierworodnego, natomiast postrzępiona pieluszka Jezusa jest zapowiedzą jego męki na krzyżu i poszarpanego perizonium.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wilhelm Fraenger: Matthias Grünewald. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1990, s. 83-87. ISBN 83-221-0464-2.