Maffeo Barberini (książę Palestriny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maffeo Barberini
ilustracja
książę Palestriny
Okres panowania od 1653
do 28 listopada 1685
Dane biograficzne
Dynastia Barberini
Data urodzenia 19 sierpnia 1631
Data śmierci 28 listopada 1685
Ojciec Taddeo Barberini
Matka Anna Colonna
Żona Olimpia Giustiniani
Dzieci Costanza,
Camilla,
Francesco,
Urbano,
Taddeo

Maffeo Barberini (ur. 19 sierpnia 1631 – zm. 28 listopada 1685) – włoski szlachcic, książę Palestriny od 1653.

Życiorys[edytuj]

Maffeo był młodszym synem Taddeo Barberiniego (1603-1647), bratanka papieża Urbana VIII i księcia Palestriny, oraz Anny Colonny. W 1646 wraz z ojcem udał się na wygnanie do Francji, gdyż papież Innocenty X, następca Urbana VIII, wszczął przeciwko jego ojcu oraz wujom Francesco i Antonio śledztwo o nielegalne wzbogacenie się kosztem majątku Stolicy Apostolskiej i dokonał sekwestracji ich olbrzymiego majątku. W 1647 w Paryżu zmarł jego ojciec Taddeo.

W 1653 jego wuj kardynał Antonio uzyskał przebaczenie od Innocentego X. W wyniku porozumienia zawartego wówczas między seniorami rodu Barberini a papieżem i jego bratową Olimpią Maidalchini synowie Taddeo również powrócili do Rzymu. Starszy Carlo otrzymał purpurę kardynalską, natomiast młodszy Maffeo odzyskał tytuł księcia Palestriny i ożenił się z Olimpią Giustiniani, wnuczką Olimpii Maidalchini. Ślub odbył się 15 czerwca 1653, a w posagu Maffeo otrzymał 100 tysięcy skudów. Poważne komplikacje wynikły jednak z faktu, że małżeństwo to zostało zawarte wbrew woli panny młodej. Zaledwie 12-letnia Olimpia Giustiniani długo opierała się skonsumowaniu związku i uczyniła to dopiero pod presją swojej babci Olimpii Maidalchini.

Wkrótce po triumfalnym powrocie do Rzymu i przypieczętowanym wspomnianym małżeństwem sojuszu rodziny Barberini z Innocentym X i Olimpią Maidalchini powstał plan podboju przez papiestwo w sojuszu z Francją królestwa Neapolu i oddania go księciu Maffeo. Plan ten był autorstwa kardynałów Barberini, zyskał jednak aprobatę starzejącego się papieża i jego potężnej bratowej, której bardzo spodobała się perspektywa tronu królewskiego dla wnuczki. Projekt spalił jednak na panewce, gdyż wskutek zdrady kardynała Camillo Astalli informacje o nim wyciekły do władających Neapolem Hiszpanów.

Maffeo Barberini w 1668 otrzymał honorowy tytuł kawalera Orderu Złotego Runa. Zmarł 28 listopada 1685 w wieku 54 lat.

Rodzina[edytuj]

Z małżeństwa z Olimpią Giustiniani urodziło się co najmniej pięcioro dzieci, a w każdym razie tyle dożyło pełnoletniości[1]:

Z korespondencji Olimpii Giustiniani wiadomo, że około czerwca 1655 zaszła w ciążę, która jednak najprawdopodobniej zakończyła się poronieniem, albowiem brak jakichkolwiek wzmianek o urodzonym w jej wyniku dziecku.[2]

Przypisy

  1. Daty rodzin córek na podstawie Herman, s. 336 i 358. Linki źródłowe podają, że Costanza urodziła się w 1657, a Camilla w 1660. Herman na poparcie swych dat powołuje się na korespondencję zachowaną w archiwach rodowych.
  2. Herman, s. 349

Bibliografia[edytuj]