Maffeo Barberini (książę Palestriny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maffeo Barberini
ilustracja
książę Palestriny
Okres panowania od 1653
do 28 listopada 1685
Dane biograficzne
Dynastia Barberini
Data i miejsce urodzenia 19 sierpnia 1631
Rzym
Data i miejsce śmierci 28 listopada 1685
Villa Lante w Bagnai nieopodal Viterbo
Ojciec Taddeo Barberini
Matka Anna Colonna
Żona Olimpia Giustiniani
Dzieci Costanza,
Camilla,
Francesco,
Urbano,
Taddeo

Maffeo Barberini (ur. 19 sierpnia 1631 w Rzymie – zm. 28 listopada 1685 w Villa Lante w Bagnai nieopodal Viterbo) – włoski szlachcic, książę Palestriny od 1653.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Maffeo był młodszym synem Taddeo Barberiniego (1603-1647), bratanka papieża Urbana VIII i księcia Palestriny, oraz Anny Colonny. W 1646 wraz z ojcem udał się na wygnanie do Francji, gdyż papież Innocenty X, następca Urbana VIII, wszczął przeciwko jego ojcu oraz wujom Francesco i Antonio śledztwo o nielegalne wzbogacenie się kosztem majątku Stolicy Apostolskiej i dokonał sekwestracji ich olbrzymiego majątku. W 1647 w Paryżu zmarł jego ojciec Taddeo.

W 1653 jego wuj kardynał Antonio uzyskał przebaczenie od Innocentego X. W wyniku porozumienia zawartego wówczas między seniorami rodu Barberini a papieżem i jego bratową Olimpią Maidalchini synowie Taddeo również powrócili do Rzymu. Starszy Carlo otrzymał purpurę kardynalską, natomiast młodszy Maffeo odzyskał tytuł księcia Palestriny i ożenił się z Olimpią Giustiniani, wnuczką Olimpii Maidalchini. Ślub odbył się 15 czerwca 1653, a w posagu Maffeo otrzymał 100 tysięcy skudów. Poważne komplikacje wynikły jednak z faktu, że małżeństwo to zostało zawarte wbrew woli panny młodej. Zaledwie 12-letnia Olimpia Giustiniani długo opierała się skonsumowaniu związku i uczyniła to dopiero pod presją swojej babci Olimpii Maidalchini.

Wkrótce po triumfalnym powrocie do Rzymu i przypieczętowanym wspomnianym małżeństwem sojuszu rodziny Barberini z Innocentym X i Olimpią Maidalchini powstał plan podboju przez papiestwo w sojuszu z Francją królestwa Neapolu i oddania go księciu Maffeo. Plan ten był autorstwa kardynałów Barberini, zyskał jednak aprobatę starzejącego się papieża i jego potężnej bratowej, której bardzo spodobała się perspektywa tronu królewskiego dla wnuczki. Projekt spalił jednak na panewce, gdyż wskutek zdrady kardynała Camillo Astalli informacje o nim wyciekły do władających Neapolem Hiszpanów.

Maffeo Barberini w 1668 otrzymał honorowy tytuł kawalera Orderu Złotego Runa. Zmarł 28 listopada 1685 w wieku 54 lat.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Z małżeństwa z Olimpią Giustiniani urodziło się co najmniej pięcioro dzieci, a w każdym razie tyle dożyło pełnoletniości[1]:

Z korespondencji Olimpii Giustiniani wiadomo, że około czerwca 1655 zaszła w ciążę, która jednak najprawdopodobniej zakończyła się poronieniem, albowiem brak jakichkolwiek wzmianek o urodzonym w jej wyniku dziecku.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daty rodzin córek na podstawie Herman, s. 336 i 358. Linki źródłowe podają, że Costanza urodziła się w 1657, a Camilla w 1660. Herman na poparcie swych dat powołuje się na korespondencję zachowaną w archiwach rodowych.
  2. Herman, s. 349

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]