Mafiaboy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

MafiaBoy, właściwie Michael Calce (ur. 1984) – pseudonim[1] kanadyjskiego przestępcy komputerowego.

Jako uczeń szkoły średniej z Montrealu w Kanadzie, w wieku 15 lat, w lutym 2000 r. wykonał serię ataków typu DoS na serwery m.in. Yahoo!, CNN, eBay i Amazon.com.

Został skazany w roku 2001 w wyniku operacji prowadzonej przez stróżów prawa USA i Kanady. Podejrzewany był też o atak na dostawcę usług internetowych, firmę Outlawnet, w mieście Sisters w stanie Oregon. Przyznał się do większości zarzucanych mu przestępstw, z wyjątkiem ataku na Outlawnet.

Adwokat MafiaBoy’a, Yan Romanowski, udowadniał przed sądem, że programy, jakimi posłużył się młody włamywacz, są dostępne w każdej chwili w internecie i ataki typu DDoS nie wymagają nadzwyczajnych umiejętności informatycznych. MafiaBoy posłużył się programem o nazwie Tribe Flood Network, napisanym przez niemieckiego hakera z Hanoweru o pseudonimie Mixter. Linią obrony był fakt posiadania niewystarczających zabezpieczeń systemów komputerowych przez zaatakowane firmy.

Straty poniesione na skutek ataków przypisywanych MafiaBoy’owi wyceniono na ponad 1,7 miliarda USD[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ze względu na obowiązujące w Kanadzie prawo dotyczące nieletnich przestępców, sąd odmówił ujawnienia prawdziwego nazwiska.
  2. Relacja BBC z 13.09.2001 na temat działań MafiaBoya.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]