Magadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Magadi
Ilustracja
Jezioro Magadi
Położenie
Państwo

 Kenia

Wysokość lustra

579 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

104 km²

Wymiary
• max długość


26 km

Głębokość
• maksymalna


1 m

Położenie na mapie Kenii
Mapa konturowa Kenii, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Magadi”
Ziemia1°52′00″S 36°16′00″E/-1,866667 36,266667

Magadi – płytkie jezioro w południowej Kenii na wysokości 579 m n.p.m., którego głębokość nie przekracza 1 m. Podczas pory suchej jezioro pokryte jest w 80% grubą warstwą sody. Jest drugim jeziorem po Salton Sea w Stanach Zjednoczonych pod względem wielkości złóż sody na świecie.

Woda zbiera się pod warstwą sody, ponieważ przypływa ona z Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Woda ta po drodze podgrzewana jest geotermiczne, co przyspiesza jej rozpuszczanie się z solami alkalicznymi (które zawarte są w podziemnych skałach). Następnie wydobywa się ona na powierzchnię, zbierając w nieodpływowym jeziorze (26 km długości), następnie parując do atmosfery przy temperaturze +40 °C, tworząc trony, czyli tzw. sodę śnieżną. Przy jeziorze powstała firma zajmująca się wydobywaniem trony do przetworzenia jej na sodę amoniakalną i sól. Rocznie wydobywa się 275 tys. t trony. W pobliżu zostało wybudowane "Miasto firmy", które liczy ok. 4 tys. mieszkańców, ma własny szpital, elektrownię, szkołę oraz pole golfowe. W samym jeziorze Magadi występuje endemiczny gatunek ryby Oreochromis alcalicus grahami.