Magda M.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magda M.
Gatunek

obyczajowy, komediowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Joanna Brodzik
Paweł Małaszyński

Muzyka tytułowa

Milkshop – „Chodź, pomaluj mój świat

Liczba odcinków

55

Liczba serii

4

Nagrody

Telekamera 2007 za najlepszy serial obyczajowy
Cieszyński Festiwal Filmowy „Wakacyjne kadry” 2007 za najlepszy serial obyczajowy
Hiacynt 2007 za pozytywną postać geja

Produkcja
Produkcja

TVN
Dorota Chamczyk

Produkcja wykonawcza

Akson Studio
Michał Kwieciński

Reżyseria

Jacek Borcuch
Maciej Dejczer
Krzysztof Lang

Scenariusz

Radosław Figura

Czas trwania odcinka

45 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Stacja telewizyjna

TVN

Pierwsza emisja

6 września 2005

Lata emisji

2005–2007

Status

zakończony

Format obrazu

16:9 SDTV[1]

Format dźwięku

Dolby Digital 5.1

Strona internetowa

Magda M.polski serial telewizyjny, emitowany przez telewizję TVN od 6 września 2005 do 5 czerwca 2007. Początkowo miały powstać 3 serie, jednak w związku z popularnością serialu, zdecydowano o nakręceniu dodatkowej, czwartej 10-odcinkowej serii[2].

Serial zyskał dużą popularność wśród widzów – co tydzień przed telewizorami zasiadało ok. 3 mln widzów, a widownia ostatnich odcinków serialu sięgała 4,5 mln. Na płytach DVD wydano wszystkie serie wraz z dodatkami – takimi, jak krótkie reportaże na temat serialu, scenami niewykorzystanymi i zdjęciami. 12 października 2006 do sprzedaży trafiła książka „Świat Magdy M.” autorstwa Anity Nawrockiej i Pawła Trześniowskiego, a 10 maja 2007 jej poszerzona wersja.

Główne role odgrywali Joanna Brodzik i Paweł Małaszyński.

Serial został nagrodzony Telekamerą 2007 w kategorii Serial Obyczajowy[3]. Producenci serialu Magda M. zdobyli nagrodę Hiacynt 2007 w kategorii Media za kreację postaci geja, który nie jest czarnym charakterem. Zdobył również nagrodę na Festiwalu w Cieszynie w kategorii serial obyczajowy.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Magdalena Miłowicz[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Joannę Brodzik. Trzydziestoletnia prawniczka, pracuje w jednej z warszawskich kancelarii Waligóra & Wspólnicy. Pochodzi z Olsztyna, gdzie nadal mieszkają jej rodzice. Teresa Miłowicz wychowywała ją sama, ojciec wyjechał do USA i wrócił po 22 latach. Jest posiadaczką kota Mariana. Gdy spotyka Piotra Korzeckiego, zakochuje się w nim, lecz ich droga do szczęścia jest długa i kręta. Przyjaźni się z Agatą, Karoliną, Mariolą i Sebastianem, lubią razem oglądać „Casablankę”. Pracuje dodatkowo w fundacji „Femina”, pomagającej kobietom i samotnym matkom. Była adwokatem byłej żony Piotra podczas ich sprawy rozwodowej.

Piotr Korzecki[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Pawła Małaszyńskiego. Jest przystojnym, miłym mężczyzną po trzydziestce. Pochodzi z prawniczej rodziny – jego ojciec, Tomasz Korzecki, był cenionym prokuratorem. Piotr poszedł w ślady ojca i wybrał studia prawnicze. Po skończeniu studiów ożenił się z Dorotą, ale jego ojciec nie zaakceptował tego związku, dlatego relacje między nimi się urwały. Młody Korzecki wyjechał z żoną za granicę, aby ona mogła rozwijać swoją karierę. Po kilku latach małżeństwa żona go zdradziła i zażądała rozwodu. Wrócił do kraju, gdzie rozwiódł się z żoną i z przyjacielem ze studiów, Wojtkiem Płaską, postanowił założyć kancelarię adwokacką. Magdę spotkał na przyjęciu u Waligórów – wprawdzie razem studiowali, ale po tylu latach nie poznali się. Zakochali się w sobie od razu, lecz ich droga do szczęścia była bardzo długa. Jego pasją są motocykle, wspinaczka i biegi przełajowe.

Teresa Miłowicz[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Ewę Kasprzyk. Matka Magdy, jest to kobieta po pięćdziesiątce. Mieszka w Olsztynie, prowadzi niewielki sklep z modnymi ubraniami i galanterią. Miała męża, Jerzego, który pod koniec stanu wojennego wyjechał do USA. Stamtąd przysłał jej papiery rozwodowe, to był szok dla niej i dla córki. Regularnie płacił alimenty. Szukała później sobie innego partnera, jednak jej związki rozpadały się. Po 22 latach Jerzy wrócił do Polski, po takim czasie pogodzili się i ponownie wzięli ślub. Teresa jest bardzo dumna z córki, martwi się tylko brakiem partnera w jej życiu.

Sebastian Lewicki[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Bartłomieja Świderskiego. Jest to trzydziestoparoletni homoseksualista. Jest fotografem oraz najbliższym przyjacielem Magdy. Spędzają ze sobą dużo czasu, bardzo sobie pomagają. Sebastian to wrażliwy i inteligentny mężczyzna. Jest powiernikiem wszystkich sekretów Magdy. Boi się na początku upubliczniać ze swoją orientacją, lecz później poznaje Marcina. Mieszkali wspólnie, dopóki Sebastian nie dowiedział się, że on go zdradził. Po rozstaniu przyjaciółki namówiły go do założenia konta na serwisie randkowym.

Agata Bielecka[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Darię Widawską. Jest rówieśnicą Magdy i zupełnym jej przeciwieństwem. Pochodzi z Olsztyna, chodziła razem z Magdą do liceum. Później razem przyjechały do Warszawy na studia. Jest energiczną, ładną i zadbaną kobietą. Pracuje w banku na stanowisku kierowniczym. Jej wielkim pragnieniem jest założenie rodziny i urodzenie dziecka, gorączkowo poszukuje partnera. Niestety związek z Bartkiem Malickim nie wyszedł. Później związała się ze swoim prezesem, Rafałem Żywieckim i postanowiła się nie spieszyć.

Wiktor Waligóra[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Krzysztofa Stelmaszyka. Jest adwokatem koło pięćdziesiątki, lubiący życie i cieszący się jego urokami. Jest osobą z poczuciem humoru, ma głębokie poczucie sprawiedliwości. Wyspecjalizował się w sprawach cywilnych, szczyci się tym, że nigdy nie bronił członków gangów, zbrodniarzy i bandytów. Mimo wysokiego statusu materialnego nie jest snobem. Lubi życie rodzinne, idealnie dobrał się ze swoją żoną, Karoliną. Mają trójkę dzieci, 2 córki i syna, obydwoje pragną przede wszystkim, żeby były szczęśliwe. Swoją żonę poznał na UW, gdy ta została jego studentką. Jego studentami byli również Piotr Korzecki, Wojciech Płaska i Magdalena Miłowicz, która pracuje w jego kancelarii. Gdy jego żona zaczęła pracę w fundacji, poznali dziewczynkę, Julkę, zdecydowali, że zaadoptują ją.

Karolina Waligóra[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Katarzynę Herman. Żona Wiktora, matka trójki dzieci, gdy zaczęła pracować w fundacji, zaadaptowali też Julkę. Jest piękną kobietą, która jest łagodna, wyrozumiała i serdeczna. Ma poczucie humoru, lubi towarzystwo i zabawę, ale nigdy nie przekładała własnych przyjemności nad dobro dzieci i rodziny. Przykład kobiety, której życie jest spełnieniem jej marzeń. Jest z natury pozytywnie nastawiona do świata. Przyjaźni się z Magdą, Agatą i Sebastianem. Od kiedy zaczęła pracować w fundacji „Femina”, zaczęły się konflikty z Wiktorem.

Wojciech Płaska[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Bartka Kasprzykowskiego. Prawnik i przyjaciel Piotra Korzeckiego. Zaprzyjaźnili się jeszcze na studiach, jest rówieśnikiem Piotra. Jest mężczyzną niepozornym i trochę nieśmiałym w stosunku do kobiet. Ma kompleksy na punkcie swojego wyglądu. Jest szczerym, serdecznym i oddanym przyjacielem. Propozycja założenia kancelarii jest dla niego szansa życiową. Był związany z Agatą, ale ten związek nie wyszedł. Później zaczął uczęszczać do szkoły uwodzenia, aby poderwać Mariolę. Ich droga do szczęścia nie była prosta, ale w końcu się pobrali.

Mariola Adamska-Płaska[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Katarzynę Bujakiewicz. Jest miłą, skromną, uczynną i wesołą z natury, czekała na swoją szansę w życiu. Gdy poznała Piotra jej życie się zmienia – dostała pracę w kancelarii. Miała narzeczonego, który był ciągle w delegacji. Z Piotrem nadają „na tych samych falach”. Pochodzi ze skromnej, robotniczej rodziny mieszkającej w niewielkim domku na obrzeżach Warszawy. Gdy się oświadczył jej narzeczony, była bardzo szczęśliwa. Niestety przyłapała go na zdradzie. Potem zaczęło coś iskrzyć między nią a Wojtkiem. Ich droga do szczęścia była trochę zawiła, ale pobrali się.

Bartek Malicki[edytuj | edytuj kod]

Postać grana przez Szymona Bobrowskiego. Jest pewnym siebie, aroganckim, przekonanym, że cały świat powinien mu paść do stóp, prawnikiem. Jest niezwykle skutecznym adwokatem, uwielbia bronić aferzystów, to mu zapewnia codzienną dawkę adrenaliny. Magda działa mu na nerwy, ponieważ jest obojętna na jego wdzięki, a on widzi w niej bardzo zdolną prawniczkę. Za lepszego prawnika od siebie uznaje jedynie Wiktora Waligórę, ale i to mu przychodzi z trudem. Gdy poznaje Agatę, zakochuje się w niej i gdy są razem zmienia się, nikt nie wie co się z nim dzieje. Lecz ich szalony związek nie przetrwał i później próbował ją ponownie zdobyć, ale ona była nieugięta. Bartek miał jeszcze na studiach narzeczoną, Ewę, która zginęła w wypadku, gdy wracali z Zakopanego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola
Joanna Brodzik Magdalena Miłowicz
Paweł Małaszyński Piotr Korzecki
Bartłomiej Świderski Sebastian Lewicki
Katarzyna Bujakiewicz Mariola Adamska-Płaska
Bartek Kasprzykowski Wojciech Płaska
Krzysztof Stelmaszyk Wiktor Waligóra
Katarzyna Herman Karolina Waligóra
Ewa Kasprzyk Teresa Miłowicz, matka Magdy
Piotr Fronczewski Jerzy Miłowicz, ojciec Magdy
Magdalena Zawadzka Zofia Korzecka, matka Piotra
Jan Nowicki Tomasz Korzecki, ojciec Piotra
Szymon Bobrowski Bartek Malicki
Jacek Braciak Łukasz Zaniewicz
Daria Widawska Agata Bielecka
Patrycja Durska Kasia Robecka-Zaniewicz
Magdalena Cielecka Dorota Korzecka
Katarzyna Tatarak Staszewska
Paweł Galia Tokarczyk
Jacek Poniedziałek Rafał Żywiecki
Beata Tyszkiewicz Barbara Żywiecka
Julia Wróblewska Julka, adoptowana przez Waligórów dziewczynka
Anna Polony Natalia Daliborska-Podgórska
Przemysław Sadowski Filip Starski
Marta Żmuda Trzebiatowska Jagoda Rajewska,
Jakub Przebindowski Jacek Sieniawa, były chłopak Marioli
Grażyna Szapołowska Julia Szulc
Urszula Grabowska Marta Bartosik
Aleksander Bednarz mecenas Rolewski
Ewa Borowik Danusia Zaczyk, prowadzi biuro „Femina"

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola
Łukasz Nowicki Grzegorz Zabraniecki
Magdalena Górska Alina Galicka
Tomasz Kot Kacper Zarucki
Marta Dobecka Kinga Szymków
Jagna Marczułajtis Lucyna Stoch
Jan Frycz Marek Czerski
Małgorzata Zajączkowska Halina Czerska
Elżbieta Kępińska Lena Balicka
Krystyna Tkacz Marianna Kozubek
Iwona Bielska Krystyna Zander
Sebastian Cybulski Konrad Bilewski, kolega Mateusza Kopałki
Julia Wróblewska Julka, 8-letnia dziewczynka z domu dziecka zaadoptowaną przez rodzinę Waligórów
Olga Sarzyńska Ewelina Lasek
Martyna Kliszewska Julita Walewska
Ewa Kolasińska Tokarczykowa
Krzysztof Globisz Ryszard Dreszcz
Jerzy Moes sędzia
Aleksander Trąbczyński Tomasz Jończyk
Jerzy Słonka Karol Rudziak
Andrzej Brzeski adwokat Dołkiewicz
Karol Stępkowski Tadeusz, klient Magdy
Aleksandra Kisio Olimpia Dobrucka, świadek w procesie p.Boreckiego, klienta Wojtka
Katarzyna Skarżanka Nina Rutkowska
Bronisław Wrocławski Maurycy Zakrzewski
Magdalena Gnatowska klientka Magdy
Adrianna Jaroszewicz klientka Piotra
Antoni Ostrouch ojciec Patryka
Michał Żurawski Andrzej Grabski
Beata Chruścińska sekretarka sądowa
Edmund Karwański Robert Borecki
Ryszard Chlebuś Leon Stasiak, mąż Barbary
Jerzy Łazewski Krzysztof Tułowski
Agnieszka Wosińska kurator Witkowska
Magdalena Kacprzak Urszula Kęsek
Małgorzata Socha Olimpia Królik-Wilecka
Sonia Bohosiewicz Brygida, była pracownica cukierni
Anna Kociarz klientka Bartka
Piotr Warszawski kierowca
Olimpia Ajakaiye sekretarka Julii Szulc
Jacek Kałucki Zbyszek, klient Wojtka/Stachowiak
Robert Majewski Czarek Torzecki
Anna Grycewicz Maria Makowska
Andrzej Szczytko klient Wiktora

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Ramówka Odcinki Premiera serii Finał serii Pora emisji
1 jesień 2005 1-15 (15) 6 września 2005 13 grudnia 2005 wtorek, 21.30
2 wiosna 2006 16-30 (15) 7 marca 2006 13 czerwca 2006
3 jesień 2006 31-45 (15) 5 września 2006 12 grudnia 2006
4 wiosna 2007 46-55 (10) 3 kwietnia 2007 5 czerwca 2007

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Odcinek I seria II seria III seria IV seria
1 2 857 223
(6 września 2005)
3 190 510
(7 marca 2006)
3 279 292
(5 września 2006)
4 004 065
(3 kwietnia 2007)
2 2 616 899
(13 września 2005)
2 995 026
(14 marca 2006)
2 889 624
(12 września 2006)
4 048 188
(10 kwietnia 2007)
3 2 712 014
(20 września 2005)
3 073 011
(21 marca 2006)
3 071 372
(19 września 2006)
3 975 300
(17 kwietnia 2007)
4 2 764 972
(27 września 2005)
2 928 671
(28 marca 2006)
3 416 290
(26 września 2006)
3 893 328
(24 kwietnia 2007)
5 2 507 064
(4 października 2005)
2 803 492
(4 kwietnia 2006)

(3 października 2006)
2 785 234
(1 maja 2007)
6 2 629 568
(11 października 2005)
3 027 530
(11 kwietnia 2006)
3 582 072
(10 października 2006)
3 750 720
(8 maja 2007)
7 2 752 836
(18 października 2005)
2 874 412
(18 kwietnia 2006)
3 661 923
(17 października 2006)
3 583 625
(15 maja 2007)
8 2 858 557
(25 października 2005)
2 814 386
(25 kwietnia 2006)
3 988 102
(24 października 2006)
3 587 360
(22 maja 2007)
9 2 647 825
(1 listopada 2005)
2 668 143
(2 maja 2006)
3 515 998
(31 października 2006)
3 470 907
(29 maja 2007)
10 2 920 687
(8 listopada 2005)
2 738 454
(9 maja 2006)
3 796 016
(7 listopada 2006)
4 104 367
(5 czerwca 2007)
11 3 082 926
(15 listopada 2005)
2 911 313
(16 maja 2006)
4 041 637
(14 listopada 2006)
12 3 233 007
(22 listopada 2005)
3 182 145
(23 maja 2006)
3 588 042
(21 listopada 2006)
13 3 027 725
(29 listopada 2005)
3 245 080
(30 maja 2006)
4 041 491
(28 listopada 2006)
14 3 542 653
(6 grudnia 2005)
3 252 651
(6 czerwca 2006)
4 295 445
(5 grudnia 2006)
15 3 243 538
(13 grudnia 2005)
2 929 414
(13 czerwca 2006)
4 583 434
(12 grudnia 2006)

Utwory muzyczne wykorzystane w serialu[edytuj | edytuj kod]

Koncert[edytuj | edytuj kod]

We wtorek, 27 marca 2007 o godz. 21:30 został wyemitowany koncert pod tytułem Piosenki Magdy M. – nie tylko o miłości.

Wystąpili:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. czołówka i tyłówka serialu zostały nagrane w 4:3
  2. Czwarty sezon Magdy M – Film Wp.pl
  3. Telekamery 2007 – Film Web

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]