Magdalena (Grabbe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magdalena
Nina Grabbe
ihumenia
Kraj działania

Francja

Data i miejsce urodzenia

7 czerwca 1903
Petersburg

Data i miejsce śmierci

3 września 1987
Chavincourt-Provemont

Przełożona monasteru Leśniańskiej Ikony Matki Bożej w Chavincourt-Provemont
Okres sprawowania

1976–1987

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji

Śluby zakonne

do 1950

Magdalena, imię świeckie Nina Pawłowna Grabbe (7 czerwca 1903, Sankt Petersburg - 3 września 1987, Chavincourt-Provemont) – rosyjska mniszka prawosławna, przełożona monasteru Leśniańskiej Ikony Matki Bożej w Chavincourt-Provemont w latach 1976–1987.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 7 czerwca 1903 w Petersburgu[1]. Była córką hrabiego Pawła Grabbe i jego żony Anastasii, zd. Diemidowej. Wychowywana była w poszanowaniu tradycji wojskowych rodziny Grabbe oraz idei słowianofilskich głoszonych przez jej pradziadka Aleksieja Chomiakowa. Szczególny wpływ na jej wychowanie miały babki: hrabina Grabbe, córka Chomiakowa oraz księżna Wołkońska. Obydwie były zaangażowane w działalność charytatywną. Zajmowała się nią również matka przyszłej ihumeni[2].

Po rewolucji październikowej razem z rodziną znalazła się na emigracji w Grecji. W obozie dla uchodźców na wyspie Lemnos zmarła jej matka. Następnie zamieszkali w majątku rodowym na Wołyniu. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Wołyń w 1939 rodzina bezskutecznie usiłowała przedostać się na ziemie polskie pod okupacją niemiecką, a następnie przekroczyć granicę węgierską. W drodze zostali zatrzymani przez oddział radziecki i Pawieł Grabbe znalazł się w więzieniu. Nina Grabbe, obawiając się aresztowania, zbiegła do Lwowa. Po 1941 otrzymała zgodę na wyjazd do Jugosławii, gdzie przebywał już jej brat Jurij, kierownik kancelarii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji. W ostatnich latach II wojny światowej Jurij Grabbe, razem z całym Synodem Cerkwi Zagranicznej, wyjechał do Niemiec. Nina Grabbe pozostała w Belgradzie i wstąpiła do monasteru Leśniańskiej Ikony Matki Bożej[2]. Razem z całą wspólnotą wyjechała w 1950 do Francji[3].

Przy postrzyżynach mniszych otrzymała imię Magdalena. Szybko stała się jedną z najbliższych współpracownic ihumeni Teodory. W miarę pogarszania się jej stanu zdrowia stopniowo przejmowała obowiązki związane z kierowaniem klasztorem, będącym jednym z najważniejszych centrów duchowych rosyjskiej emigracji[2].

Zmarła na raka. Swoją chorobę długo ukrywała, ujawniła ją dopiero w czerwcu 1987; gdy poddała się leczeniu, choroba była już w zbyt zaawansowanym stadium, by mogło być ono skuteczne. Odmówiła poddania się terapii i wróciła do klasztoru[2]. Sama wskazała na swoją następczynię mniszkę Atanazję. Została pochowana na cmentarzu mniszek na terenie monasteru[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Мнухин Л., Авриль М., Лосская В., Российское зарубежье во Франции 1919-2000, М.: Наука; Дом-музей Марины Цветаевой, 2008
  2. a b c d e Об Игумении Магдалине. [dostęp 2016-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-27)].
  3. Preserving Monastic Tradition - The Convent of the Lesna Mother of God Icon in France. [dostęp 2013-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-18)].