Magdalena Buczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magdalena Buczek
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1988
Łaziska Górne
Zawód dziennikarka, spikerka radiowa

Magdalena Buczek (ur. 6 marca 1988 w Łaziskach Górnych[1][2]) – założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, spikerka Radia Maryja i Telewizji Trwam. Ukończyła dziennikarstwo i politologię w WSKSiM w Toruniu.

Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Jako dziewięciolatka założyła dla dzieci wyznania rzymskokatolickiego pierwsze Podwórkowe Kółko Różańcowe Dzieci, którego celem miało być wspólne spędzanie czasu na modlitwach z różańcem. Według strony internetowej Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci podobne grupy modlitewne działają w 30 krajach i należy do nich ponad 137 tys. dzieci.

W 2005 wydała modlitewnik różańcowy dla dzieci Anielskie pacierze[3].

Obecność w mediach[edytuj | edytuj kod]

Ruch kółek różańcowych był od samego początku wspierany przez Radio Maryja, a później przez Telewizję Trwam, które zaangażowały Magdalenę Buczek do prowadzenia stałych audycji. Buczek prowadzi w Radiu Maryja i Telewizji Trwam sobotnie programy wieczorne dla dzieci.

Zyskała rozgłos po tym, gdy w programie Kuby Wojewódzkiego Kazimiera Szczuka sparodiowała jej charakterystyczny sposób mówienia podczas prowadzenia audycji. Szczuka stwierdziła później, że nie miała złych intencji i swoją wypowiedzią wyraziła tylko fascynację założycielką Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Tłumaczyła się, że była nieświadoma niepełnosprawności Buczek i mogła ją w ten sposób urazić, za co przeprosiła w mediach. Polsat, który wyemitował tę audycję, został ukarany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji grzywną w wysokości 500 tys. złotych. Po odwołaniu się Polsatu do Sądu Gospodarczego, w listopadzie 2007 r. decyzja o karze została podtrzymana[4]. Stacja telewizyjna odwołała się następnie do Sądu Najwyższego, który także podtrzymał karę. Sąd uznał, że Polsat dopuszczając materiał do emisji, złamał przepis ustawy o RTV, który zakazuje propagowania działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym. Przepis ten nakazuje także szanować "przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości"[5].

Choroba[edytuj | edytuj kod]

Magdalena Buczek cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Do pierwszego złamania kości doszło u niej w miesiąc po urodzeniu. Przeszła z tego powodu ponad 30 operacji. W wieku 18 lat jej wzrost wynosił ok. 100 cm, a waga – 15 kg[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Madzia Buczek - ikona Radia Maryja, pogodna dziewczyna. wisla.naszemiasto.pl. [dostęp 2006-04-14].
  2. Osoba niepełnosprawna na drodze do pełni rozwoju. niepelnosprawni.lublin.pl. [dostęp 2012-12-16].
  3. Magdalena Buczek: Anielskie pacierze : rozważania różańcowe dla dzieci. Warszawa: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2005. ISBN 83-7257-180-5.
  4. Ewa Siedlecka: Polsat walczy o możliwość parodiowania (pol.). gazeta.pl, 2010-01-04. [dostęp 2010-02-03].
  5. es, pap: Sąd Najwyższy: Słuszna kara dla Polsatu (pol.). gazeta.pl, 2010-01-14. [dostęp 2010-02-03].
  6. Magda Buczek na spotkaniu Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci w Kielcach. echodnia.eu. [dostęp 2014-10-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]