Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magdalena Maria Korzekwa (Kaliszuk)
Data i miejsce urodzenia

26 stycznia 1989
Koszęcin

Zawód, zajęcie

prawniczka, psycholożka, publicystka

Magdalena Maria Korzekwa (Kaliszuk)[1] (ur. 26 stycznia 1989 w Koszęcinie) – polska prawniczka, psycholożka, publicystka i pisarka, prezenterka TVP, dziennikarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Boronowa. Absolwentka IX Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie. W 2013 ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2016 została magistrem psychologii na Wydziale Psychologii w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim[1].

Pracę w telewizji rozpoczęła w 2000, wygrywając casting na prowadzącą telewizyjny program „Ziarno” (TVP1). Następnie przez 5 lat występowała w programie jako prezenterka i aktorka oraz prowadząc wywiady[2]. Występowała m.in. wraz z s. Mariolą Kłos, biskupem Antonim Długoszem, Józefem Miką, Katarzyną Łaniewską.

W 2005 opublikowane zostały jej pierwsze teksty publicystyczne. W tym samym roku ukazała się pierwsza książka 16-letniej wówczas autorki Radość przyjaźni (Wyd. Jedność, Kielce, 2005). Zarówno ta książka, jak i następne, rozeszły się w kilkutysięcznych nakładach[3]. Jest autorką kilkunastu książek, w których pisze o sztuce życia, wychowaniu i aktualnych problemach społecznych. Publikowała w „Przewodniku Katolickim[4].

Jest dyrektorką i analityczką prawną CitizenGO w Polsce. Z jej ramienia występowała m.in. w ONZ w Genewie[5].

Poglądy i reakcje[edytuj | edytuj kod]

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk identyfikuje się jako działaczka pro-life[6]. W lutym 2021 roku w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawna” Korzekwa-Kaliszuk wyrażała swój sprzeciw wobec depenalizacji aborcji, twierdząc, że „złe jest to, że kobieta w polskim prawie nie podlega odpowiedzialności karnej”[6]. Strajki Kobiet w tym samym miesiącu kwitowała jako „nacisk aborcyjnego lobby”[6], aborcję zaś – jako „nie tylko zabójstwo dziecka, ale też naruszenie godności kobiety”. Od 28 października 2019 roku jest prezesem Fundacji Grupa Proelio. W organizacji tej wraz z mężem Zbigniewem Kaliszukiem angażuje się w wiele akcji społecznych[7]. Do celów Fundacji Grupa Proelio należą działania „na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, dzieci i wolności sumienia”[8].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Archiwum Prac Dyplomowych UW - Magdalena Maria Kaliszuk [online].
  2. Ziarno to moje spełnione marzenie... - Magdalena Korzekwa Ireneusz Rogulski - Portal OPOKA [online], www.opoka.org.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  3. Przyjaźń, radość i marzenia - Magdalena Korzekwa - Portal OPOKA [online], www.opoka.org.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  4. Magdalena Korzekwa – artykuły na stronie Przewodnika Katolickiego [online].
  5. CitizenGO [online], www.citizengo.org [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  6. a b c Paulina Nowosielska, Korzekwa-Kaliszuk o aborcji: Uzależnienie życia od wartości mniejszej niż samo życie jest nieuzasadnione [WYWIAD] [online], Dziennik Gazeta Prawna, 5 lutego 2021 [dostęp 2021-02-06] (pol.).
  7. M. Korzekwa-Kaliszuk: Fundacja Grupa Proelio będzie działać na rzecz obrony życia, małżeństwa, rodziny i wolności sumienia [online], RadioMaryja.pl, 4 marca 2021 [dostęp 2021-10-24] (pol.).
  8. Grupa Proelio - O nas [online], proelio.pl [dostęp 2021-10-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]