Magdalena Krzyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magdalena Krzyńska (ur. 18 sierpnia 1947 w Warszawie[1]) – polska śpiewaczka operowa (sopran), primadonna bydgoskiej Opery w latach 80. XX w., profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Warszawie. Rodzice byli muzykami: matka skrzypaczką, ojciec dyrygentem i kompozytorem. Ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną im. F. Chopina (1970), a następnie Akademię Muzyczną w Warszawie (1974) w klasie śpiewu u prof. Zofii Bregy[1].

Po dyplomie za radą prof. Antoniego Wicherka wyjechała do Bydgoszczy. Dyrektor bydgoskiej Opery Stanisław Renz zaoferował jej pracę (także dla męża) oraz mieszkanie. Zadebiutowała w 1974 r. w partii tytułowej „Manon” J. Masseneta, zyskując sympatię publiczności. Pełna uroku scenicznego, o wiotkiej, smukłej sylwetce, idealnie pasowała do ról Traviaty, Mimi i Tatiany. Lubiła partie, w których mogła przekazać publiczności głębię psychologiczną postaci, jak np. Madame Butterfly. Grała także główne role jako Micaela w „Carmen” G. Bizeta, Tatiana w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Liu w „Turandot” G. Pucciniego, Zuzanna w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, Gilda w „Rigoletto” G. Verdiego, a ponadto w operetkach J. Straussa i F. Lehara jako Adela i Rozalinda w „Zemście nietoperza” oraz „Wesoła wdówka”.

Zagrała ponad 50 pierwszoplanowych ról w operach, nie tylko na scenie bydgoskiej. W latach 1980-1992 współpracowała z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą Bałtycką w Gdańsku, a ponadto występowała gościnnie w innych teatrach operowych w kraju. Odbyła liczne tournée zagraniczne z operą w Bydgoszczy i w Gdańsku, m.in. we Włoszech, Malcie, Holandii, Danii, Niemczech, Szwajcarii i Francji, śpiewając tam m.in. role Madame Butterfly i Traviata. Na jej sukcesy sceniczne składały się walory głosowe, barwa, technika, powściągliwość w eksploatowaniu środków aktorskich oraz dar artystycznej intuicji, dostrzegany przez krytyków krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana „Złotymi Maskami”.

Oprócz pracy artystycznej zajmowała się pedagogiką muzyczną. Od 1988 wykładała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy[1], a od 1999 jako profesor pełniła funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej uczelni.

W 2004 otrzymała tytuł profesora nauk muzycznych[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Magdalena Krzyńska jest zamężna. Posiada córkę Joannę, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]