Magdalena Miecznicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magdalena Miecznicka, Warszawa, 9 czerwca 2008

Magdalena Miecznicka (ur. 1977) – polska pisarka, dziennikarka i publicystka, krytyk literacki. Córka Barbary Miecznickiej (tłumaczki literatury pięknej z języka rosyjskiego, redaktorki książek, sekretarza Polskiego PEN Clubu).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2001 ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Wydziału Literatury Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Paris III - Sorbonne Nouvelle (Nowa Sorbona) (stypendystka rządu francuskiego 2002). W latach 1998–1999 była stypendystką Fundacji Batorego (studia w Kalamazoo College, Michigan, Stany Zjednoczone). Od 2004 do 2007 pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN jako asystent w Pracowni Poetyki Historycznej. W swojej pracy naukowej zajmowała się głównie twórczością Witolda Gombrowicza.

Jako krytyk literacki publikowała w "Tekstach Drugich", "Twórczości", "Teatrze", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Newsweeku" i "Gazecie Wyborczej". Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. Od 2006 do 2009 roku publikowała w "Dzienniku".

Jest autorką tekstu przedstawienia "Spalić Joannę" opowiadającego o losach Jolanty Brzeskiej, które zostało sfilmowane dla Teatroteki w 2017 r.[1]

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spalenie Joanny. 2018-01-08.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]