Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
Autor

Andrzej Maleszka

Typ utworu

powieść fantastyczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

listopad 2009

Wydawca

Znak

poprzednia
brak
następna
Magiczne drzewo. Tajemnica mostu

Magiczne drzewo: Czerwone krzesło – książka wydana przez wydawnictwo Znak, napisana na podstawie filmu pod tym samym tytułem. Autorem jest Andrzej Maleszka.

Czerwone krzesło jest pierwszym tomem serii Magiczne drzewo. Wszystkie opowiadają o problemach, jakie powodują przedmioty wyciosane z drewna magicznego dębu[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Książka opowiada o rodzeństwie: Tosi (11 lat), Kukim (10 lat) i Filipie (12 lat), które znajduje w rzece magiczne, czerwone krzesło. Gdy ich rodzice tracą pracę w orkiestrze, ciotka siada na krześle i niechcący wypowiada życzenie, nawet nie wiedząc – chce, aby rodzice pracowali na statku Queen Victoria. Życzenie spełnia się i rodzice wypływają w rejs, podczas którego mają zabawiać gości, grając na skrzypcach. Dzieci zamieszkują przez ten czas u ciotki i odkrywają magiczne moce krzesła. Wyruszają po rodziców. Ciotka chce im w tym przeszkodzić, więc zamieniają ją w 7-letnią dziewczynkę Wiki. Przeżywają wiele przygód, aż w końcu dzięki wyczarowanemu przez magiczne, czerwone krzesło światłu latarni, po którym można było chodzić, wskakują na statek Queen Victoria. Wypowiadają życzenie i rodzice znów stają się normalni. Statkiem ruszają w dalszą drogę[1].

Po powrocie do domu mała ciotka Wiki ma urodziny. Mama niechcący siada na krześle i życzy jej, by spełniły się jej marzenia. Tak też się stało. Wiki (tak jak inne dzieci) chciała ruszyć w podróż, ale tym razem polecieć. Dom oderwał się zatem od ziemi i zabrał mieszkańców w podróż. Dzieci próbowały znaleźć krzesło, by odwrócić zaklęcie, ale okazało się, że wypadło przez otwarte okno[1].

Tłumaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku Locus Publishing House wydał w Izraelu przekład książki autorstwa Anat Zajdman. Tłumaczenie otrzymało wsparcie Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Recenzja: Czerwone krzesło - Andrzej Maleszka - granice.pl, granice.pl [dostęp 2021-01-21] (pol.).
  2. „Magiczne drzewo” Maleszki po hebrajsku ze wsparciem Instytutu Książki, instytutksiazki.pl, 12 sierpnia 2019 [dostęp 2021-01-21] (pol.).