Magiczne rondo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na magiczne rondo w Swindon
Znak informujący o magicznym rondzie w mieście Swindon
Plan ronda w Swindon

Magiczne rondo (ang. Magic Roundabout) zwane także skrzyżowaniem pierścieniowym to zwyczajowa nazwa skrzyżowania składającego się z kilku małych rond, po jednym na każdą drogę dojazdową. Są one połączone w taki sposób, że zdają się tworzyć jedno większe rondo. Wokół ronda można poruszać się w obu kierunkach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Magiczne rondo zostało wymyślone na początku lat siedemdziesiątych w brytyjskim Road Research Laboratory dla rozładowania ruchu na kilku krajowych skrzyżowaniach, gdzie krzyżowało się 5-6 dróg, będących utrapieniem dla lokalnych kierowców. Idea była bardzo prosta: połączono kilka małych, jednokierunkowych rond w jedno większe, z ruchem odbywającym się w obu kierunkach. Pierwotnie instytut nazwał to rozwiązanie multi-mini-roundabout, lecz mieszkańcy miejscowości, w których je wybudowano, szybko zaczęli mówić o nim The Magic Roundabout (Magiczne Rondo).

Rondo na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo skomplikowane i takie jest wrażenie cudzoziemców odwiedzających Wyspy Brytyjskie. Brytyjczycy[kto?] przekonują jednak, że rozwiązanie to jest bardzo skuteczne. Mimo nieustannie wzrastającego ruchu, magiczne rondo w Swindon wciąż spisuje się znakomicie, a statystyki pokazują, że miało na nim miejsce znacznie mniej wypadków, niż na innych skrzyżowaniach[potrzebne źródło].

Magiczne ronda znajdują się w pięciu brytyjskich miejscowościach:


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]