Magiczne rondo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na magiczne rondo w Swindon
Znak informujący o magicznym rondzie w mieście Swindon
Plan ronda w Swindon

Magiczne rondo, inaczej skrzyżowanie pierścienioweskrzyżowanie składające się z kilku małych rond, po jednym na każdą drogę dojazdową. Są one połączone w taki sposób, że zdają się tworzyć jedno większe rondo. Wokół ronda można poruszać się w obu kierunkach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Magiczne rondo zostało wymyślone na początku lat siedemdziesiątych w brytyjskim Road Research Laboratory dla rozładowania ruchu na kilku krajowych skrzyżowaniach, gdzie krzyżowało się 5 lub 6 dróg, będących utrudnieniem dla lokalnych kierowców. Idea polegała na połączeniu kilku małych, jednokierunkowych rond w jedno większe, z ruchem odbywającym się w obu kierunkach. Pierwotnie instytut nazwał to rozwiązanie multi-mini-roundabout, lecz mieszkańcy miejscowości, w których je zastosowano, szybko zaczęli mówić o nim magic roundabout („magiczne rondo”).

Rondo na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowane i takie jest wrażenie cudzoziemców odwiedzających Wyspy Brytyjskie. Brytyjczycy[kto?] przekonują jednak, że rozwiązanie to jest bardzo skuteczne. Mimo nieustannie wzrastającego ruchu, magiczne rondo w Swindon wciąż spisuje się zadowalająco, a statystyki pokazują, że miało na nim miejsce znacznie mniej wypadków niż na innych skrzyżowaniach[potrzebny przypis].

Magiczne ronda znajdują się w pięciu brytyjskich miejscowościach:


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]