Magirus-Deutz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magirus-Deutz AG
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Ulm

Data założenia

1866

Data likwidacji

1983

brak współrzędnych

Magirus-Deutzniemiecka marka samochodów ciężarowych, produkowanych przez koncern Deutz AG.

Firma Magirus powstała w latach 60. XIX wieku, gdy Conrad Dietrich Magirus - komendant straży pożarnej w Ulm założył firmę budującą maszyny pożarnicze. W 1866 firma przybrała nazwę Feuerwehr-Requisiten-Fabrik C. D. Magirus. Rozwijała szybko działalność a w 1887 zaczęła być prowadzona przez synów Conrada - Henryka, Otto i Hermana Magirusa. Po różnych przekształceniach, przybrała przed I wojną światową nazwę "C. D. Magirus AG" i skupiła się na produkcji samochodów pożarniczych, które stały się jej specjalnością. Od 1919 zaczęto montować autobusy i samochody ciężarowe innych typów. W czasie wielkiego kryzysu została przejęta przez Humboldt-Deutz Motorenfabrik (późniejszy Deutz AG). Nazwa Magirus się utrzymała i od 1949 ciężarówki koncernu Deutz otrzymały nazwę Magirus-Deutz. W 1974 założono spółkę Magirus-Deutz AG, która weszła w 1975 w skład europejskiej spółki Iveco. Utrzymała swoją odrębność mimo przekształceń własnościowych koncernu Iveco. W 1983 zmieniła nazwę na Iveco Magirus AG i specjalizuje się w wytwarzaniu pojazdów technicznych pod nazwą Iveco Magirus[1].

Podczas II wojny światowej samochody tej marki były przystosowywane do gazowania więźniów spalinami, m.in. w obozie w Chełmnie nad Nerem. Ukazano to np. w filmie Ambulans.

Największy rozwój firma notowała w latach 50. i 60., gdy wytwarzała pełny asortyment ciężarówek, autobusów, pojazdów użytkowych i technicznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magirus GmbH: Hersteller von Feuerwehrfahrzeugen & Brandschutztechnik, www.iveco-magirus.de [dostęp 2017-11-25] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]