Magnolia drzewiasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magnolia drzewiasta
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad magnoliowe
Rząd magnoliowce
Rodzina magnoliowate
Rodzaj magnolia
Gatunek magnolia drzewiasta
Nazwa systematyczna
Magnolia acuminata (L.) L.
Syst. nat. ed. 10, 2:1082. 1759
Mapa zasięgu
Magnolia drzewiasta: zasięg występowania na mapie

Magnolia drzewiasta (Magnolia acuminata (L.) L.) – gatunek drzewa należący do rodziny magnoliowatych. Magnolia ta rośnie w Ameryce Północnej (we wschodnich stanach USA). Sprowadzona została do Europy na początku XVIII wieku. W Polsce jest czasami sadzona, jako roślina ozdobna. Przez skrzyżowanie tej magnolii z magnolią nagą (M. denudata) otrzymano magnolię brooklińską mającą piękne cytrynowożółte kwiaty. Wyhodowano również mieszańce tej magnolii z magnolią purpurową (M. liliflora) , czyli magnolię pośrednią oraz krzyżówkę z magnolią gwiaździstą (M. stellata).

Pień magnolii drzewiastej
Gałązka z liśćmi magnolii drzewiastej
Owoce

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój 
Duże drzewo. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokość do 30 m. Korona o stożkowym pokroju.
Liście 
Bardzo duże (25–30 cm), o owalnym kształcie z zaostrzonym wierzchołkiem. Górna część blaszki ciemnozielona, spodem jaśniejsze i miękko owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo.
Kwiaty 
Z wyglądu przypominają kwiaty tulipanowca. Podobnie, jak u wszystkich magnolii brak zróżnicowania na kielich i koronę. Kwiaty o średnicy około 10 cm składają się przeważnie z 9 płatków i lekko pachną. Zewnętrzne płatki są zielone, wewnętrzne zielonożółte. W środku kwiatu liczne pręciki i słupki. Zakwita później niż inne magnolie, bo dopiero pod koniec maja lub z początkiem czerwca.
Owoc 
Koralowoczerwony, walcowaty owocostan złożony z licznych mieszków. Z nasion można wyhodować sadzonki. Jednak w Polsce tylko nieliczne owocostany zawierają nasiona.
Wymagania 
Jest znacznie bardziej wytrzymała na mróz od innych hodowanych u nas gatunków magnolii (wytrzymuje temp. do –30 °C). Również późne jej kwitnienie jest zaletą, gdyż nie przemarzają jej kwitnące kwiaty, jak zdarza się to u magnolii kwitnących wczesną wiosną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-31].