Magnolia naga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magnolia naga
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad magnoliowe
Rząd magnoliowce
Rodzina magnoliowate
Rodzaj magnolia
Gatunek magnolia naga
Nazwa systematyczna
Magnolia denudata Desr.
J. B. A. P. M. de Lamarck, Encycl. 3:675. 1792

Magnolia naga (Magnolia denudata Desr.) – gatunek drzewa należący do rodziny magnoliowatych. Pochodzi z Chin. W Polsce jest czasami sadzona jako roślina ozdobna. Marynowane płatki kwiatowe magnolii nagiej są używane na Dalekim Wschodzie do przyprawiania ryżu[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewo o wysokości do 10 m. Pokrój korony kulisty.
Liście
Duże, do 20 cm długości, odwrotnie jajowate, lekko owłosione.
Kwiaty
Białe, duże, o cytrynowym zapachu, wyrastają na końcachpędów. Jak u wszystkich magnolii brak zróżnicowania na kielich i koronę. W środku kwiatu liczne pręciki i słupki. Kwitnie przed rozwojem liści.
Owoce
Owocostany złożone z mieszków.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Wymagania
Słoneczne lub półcieniste stanowisko. Lepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie z lekko kwaśnym odczynem. Nie jest wystarczająco odporna na mróz (strefa klimatyczna 6a). Częściej spotkać można jej mieszańce z innymi gatunkami magnolii, wykazujące większą odporność na mróz.

Odmiany uprawne[edytuj | edytuj kod]

 • Ze skrzyżowania magnolii nagiej z magnolią purpurową (Magnolia liliflora) wyhodowano liczne odmiany najpiękniejszej wśród magnolii – magnolii pośredniej Magnolia × soulangiana.
 • Wyhodowano też odmiany będące mieszańcami magnolii nagiej i magnolii drzewiastej (Magnolia acuminata). Są to mieszańce noszące nazwę magnolii brooklińskiej (Magnolia × brooklyniensis). Są wytrzymałe na mróz (do -26 °C):
  • 'Elizabeth' – cytrynowo lub kremowożółte kwiaty składają się z 6–9 płatków o długości 12 cm i szerokości 5 cm. Kwitnie przez 3 tygodnie, od połowy kwietnia. Drzewo dorasta do 10 m wysokości, a jego korona ma piramidalny pokrój.
  • 'Butterflies' – żółte kwiaty. Charakteryzuje się tym, że jej płatki nie brązowieją podczas starzenia się kwiatu.
  • 'Yellov River' – małe drzewo, lub krzew (5–8 m wysokości). Jasnożółte, pachnące kwiaty o średnicy do 15 cm, mające 9 grubych płatków. Kwitnie od połowy kwietnia.
  • inne odmiany tej krzyżówki to: 'Goldfinch', 'Yellow Bird', 'Golden Sun', 'Legend', 'Sundance', 'Sun Ray', 'Yellow Fever', 'Yellow Garland'.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-31].
 2. Magnolia (Magnolia) ang. Magnolia, drzewa.nk4.netmark.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).