Magnus Hirschfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magnus Hirschfeld
Ilustracja
Popiersie Magnusa Hirschfelda w Schwules Museum w Berlinie
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1868
Kołobrzeg
Data i miejsce śmierci 14 maja 1935
Nicea
Zawód lekarz

Magnus Hirschfeld (ur. 14 maja 1868 w Kołobrzegu, zm. 14 maja 1935 w Nicei) – niemiecki lekarz żydowskiego pochodzenia, prekursor seksuologii, założyciel Instytutu Seksuologicznego w Berlinie. Jeden z pierwszych liderów ruchu na rzecz równouprawnienia homoseksualistów. Hirschfeld był współzałożycielem w 1897 pierwszej niemieckiej organizacji (WhK - Wissenschaftlich-humanitäres Komitee) zrzeszającej osoby homoseksualne. Do czasu prowadzenia Instytutu Seksuologicznego w Berlinie organizacja ta mieściła się w Instytucie. Instytut Seksuologiczny i WhK zapoczątkowały kampanię na rzecz zniesienia Paragrafu 175 wnioskując, że jedyne akty homoseksualne podlegające penalizacji winny być aktami seksualnej przemocy: gwałtu lub z osobami niezdolnymi do wyrażenia na taki akt zgody (dzieci, osoby niepełnosprawne mentalnie). W 1929 komitet Reichstagu przegłosował odpowiedni projekt zmiany legislacyjnej[1]. Do głosowania nie doszło skutkiem zmian politycznych w Republice Weimarskiej i objęcia władzy przez NSDAP.

Hirschfeld był badaczem, którego głównym przedmiotem zainteresowań była sfera seksualności człowieka. Z czasem przyjęło się nazywanie tej dziedziny studiów naukowych „seksuologią”. Wymieniany jest obok Brytyjczyka Havelocka Ellisa i Amerykanina Alfreda Kinseya jako prekursor tego kierunku medycyny[2]. Był jednym z pierwszych, który zgromadził systematyczne dane o seksualności. Głównym polem badań Hirschfelda był homoseksualizm. Był autorem pięciotomowego traktatu o seksuologii, jak również ok. 150 innych prac z tej dziedziny.

Był też twórcą teorii metatropizmu, według której płeć jest czymś chwiejnym, ulegającym zmianie. Odkrył także wpływ hormonów na osobowość seksualną człowieka[2].

Przypisy

  1. Institute for Sexual Sciences (1919-1933). W: Reform of the Penal Code [on-line]. [dostęp 2011-01-13].
  2. a b Zbigniew Lew-Starowicz Miłość i seks. Słownik encyklopedyczny, Wrocław 1999

Bibliografia[edytuj]

  • Paweł Fijałkowski, Magnus Hirschfeld: Żyd, gej, socjalista. "Słowo Żydowskie" 2004, nr 1-2 (313-314), s. 11

Linki zewnętrzne[edytuj]