Przejdź do zawartości

Magura (jaskinia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magura
Магура
Ilustracja
Malowidła naskalne z jaskini Magura
Państwo

 Bułgaria

Położenie

okolice wsi Rabisza,
obwód Widyń

Położenie na mapie obwodu Widyń
Mapa konturowa obwodu Widyń, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Magura”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Magura”
Ziemia43°43′40″N 22°34′58″E/43,727778 22,582778

Magura (bułg. Магура) – jaskinia położona w północno-zachodniej Bułgarii, w pobliżu wsi Rabisza w obwodzie Widyń, ok. 17 kilometrów od Bełogradczika.

Jaskinia położona jest w wysokim na 461 m masywie wapiennym[1], całkowita jej długość wynosi przeszło 2,6 km[2]. Składa się z galerii głównej i odchodzących z niej trzech rozgałęzień o długości ponad 200 m, szerokości 50 m i wysokości 20 m[1]. Wewnątrz jaskini panuje specyficzny mikroklimat z temperaturą utrzymującą się na poziomie 12 °C[2]. W związku z tym jedno z jej odgałęzień jest wykorzystywane współcześnie jako piwnica do leżakowania lokalnego wina, zbliżonego smakiem do win z Szampanii[1][2].

Wewnątrz jaskini znajdują się liczne nacieki jaskiniowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, perły jaskiniowe, mleko wapienne, często o imponujących rozmiarach. Największy stalagnat ma ponad 20 m wysokości i obwód 4 m, największy stalagmit ponad 11 m długości i 6 m w obwodzie u podstawy[1].

Jaskinia stanowi również ważne stanowisko archeologiczne. W jej wnętrzu odkryto kości różnych gatunków zwierząt, m.in. niedźwiedzi jaskiniowych i hien jaskiniowych[2], a także ślady obecności ludzkiej z okresu epipaleolitu, neolitu, chalkolitu, epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Z czasów tych pochodzą pokrywające ściany jaskini malowidła, do których wykonania użyto odchodów nietoperzy. Tematyka malowideł jest różnorodna, obejmuje m.in. tańczące kobiety, mężczyzn na polowaniu, różne gatunki zwierząt, rośliny, słońce i gwiazdy, narzędzia[1][2].

W 1984 roku jaskinia została wpisana na bułgarską Listę Informacyjną UNESCO[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e The Magura Cave. visitbulgaria.net. [dostęp 2015-07-19]. (ang.).
  2. a b c d e Malowidła naskalne — sztuka lewantyńska i nie tylko .... archeofil.pl. [dostęp 2015-07-19]. (pol.).
  3. The Magoura cave with drawings from the bronze age. [w:] Tentative Lists [on-line]. UNESCO. [dostęp 2017-08-12]. (ang.).