Magura Małastowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magura Małastowska
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Niski
Wysokość 813 m n.p.m.
Wybitność 228 m
Położenie na mapie Beskidu Niskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Niskiego
Magura Małastowska
Magura Małastowska
Ziemia49°33′22″N 21°13′18″E/49,556111 21,221667
Schronisko na Magurze Małastowskiej
cmentarz wojenny Magura Małastowska

Magura Małastowska – szczyt w Beskidzie Niskim, o wysokości 813 m n.p.m., leżący w powiecie gorlickim między miejscowościami Nowica (od zachodu) a Małastów (od wschodu).

Na jednej z kulminacji wzniesienia (południowo-wschodniej) wybudowano w 1955 schronisko im. prof. St. Gabriela, należące do oddziału PTTK w Gorlicach. Na zboczach Magury Małastowskiej znajdują się pamiątki po przebiegającej jej zboczami podczas I wojny światowej linii frontu austriacko-rosyjskiego: okopy i cmentarze. Sam szczyt jest zalesiony, u podnóży góry mają swe źródła trzy niewielkie rzeki, w tym Przysłup (dopływ Ropy). W miejscowości Przysłop u podnóża Magury Małastowskiej znajduje się najdalej w polskich Karpatach wysunięte na wschód stanowisko rzadkiego w Polsce gatunku rośliny – turzycy pchlej[1].

Około 2 kilometrów na wschód od szczytu przez Przełęcz Małastowską przebiega droga wojewódzka nr 977 łącząca Gorlice z Konieczną i dalej ze Słowacją.

Na wschodnich zboczach Magury znajduje się ośrodek narciarski SkiPark Magura.

Piesze szlaki turystyczne[edytuj]

szlak turystyczny niebieski SiaryMagura MałastowskaSchronisko PTTK na Magurze MałastowskiejBanicaBacówka PTTK w Bartnem
szlak turystyczny zielony SzymbarkMagura MałastowskaSchronisko PTTK na Magurze MałastowskiejSmerekowiecSkwirtne (Szlak Wincentego Pola)

Przypisy

  1. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.

Bibliografia[edytuj]

  1. Beskid Niski mapa wydawnictwa Compass

Linki zewnętrzne[edytuj]