Mahagiri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maha Giri Nat

Min Mahagiri (birm. မင်းမဟာဂီရိ /məhà ɡìɹ/, dosł. "Pan Wielkiej Góry;" nazywany także Eindwin Nat) - jeden z natów, syn słynnego kowala U Tint Dawa.

Jego imieniem było Maung Tint De (Nga Tinde) czyli Pan Urodziwy. Cechował się niezwykłą siłą, potrafił nawet połamać kły słonia. Władca Tagaung obawiał się, że będzie on próbował pozbawić go tronu, więc Maung Tint De ukrył się w małej wiosce. Król uciekł się do podstępu poślubiając siostrę Maung Tint De - Saw Me Ya, nazywaną także Myat Hla lub Shwe Myet-hna (Złota Twarz), która została jedną z królowych. Namówił on Saw Me Ya by poprosiła brata o wyjście z ukrycia, aby mógł on objąć wysoki urząd. Gdy jednak Maung Tint De opuścił kryjówkę, król kazał go aresztować i spalić żywcem przywiązanego do drzewa champaki (sagawabin)[1]. Jego siostra umarła wraz z nim, a po śmierci obydwoje stali się złymi natami zamieszkującymi owo drzewo i pożerającymi od czasu do czasu przechodzących w jego pobliżu ludzi. Król Tagaung (Tagaung Min) kazał ściąć drzewo i wrzucić je do rzeki Irawadi, którą płynęło ono aż osiadło na brzegu królestwa Paganu rządzonego przez króla Thinligyaunga (344-387), któremu obydwa naty objawiły się we śnie opowiadając o swoim losie. Zaoferowały one miastu opiekę pod warunkiem otrzymania miejsca na zamieszkanie. Król Thinligyaung kazał przenieść pień na Górę Puppa, po jego podzieleniu na dwie części (po jednej dla każdego z natów) i wyrzeźbieniu na nim ludzkich rysów. Od tej pory Maung Tint De stał się znany jako Pan Wielkiej Góry. Obydwa naty zostały także uczczone kapliczkami umieszczonymi po obydwu stronach prowadzącej do miasta Bramy Tharabha: Maung Tint De po prawej, a Shwe Myet-hna po lewej[2][3]. Późniejsi królowie rozkazywali aby z obydwu części pnia wykonywano złote głowy i umieszczano je na kolumnach na Górze Puppa (te pochodzące z roku 1812 są ciągle obiektem kultu na Górze).

Przypisy

  1. Hla Thamein: Thirty-Seven Nats (ang.). Yangonow. [dostęp 2013-09-03].
  2. Melford E Spiro: Burmese Spiritualism. Transaction Publishers, 1996. ISBN 978-1-56000-882-8. (ang.)
  3. Robert DeCaroli: Haunting the Buddha: Indian Popular Religions and the Formation of Buddhism. Oxford University Press, USA, 2004. ISBN 978-0-19-516838-9. (ang.)