Mahoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład drewna mahoniowego

Mahońdrewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański tzw. zamahoń z drzew z rodzaju Khaya oraz tzw. mahoń niewłaściwy z grusz afrykańskich (rodzaj Mimusops)[1].

Wybrane gatunki mahoni amerykańskich:

Wybrane rodzaje i gatunki mahoni afrykańskich:

Mahonie afrykańskie są mniej cenione od mahoni amerykańskich, ale bardziej dostępne ze względów logistycznych, a tym samym znacznie tańsze[potrzebny przypis].

Mahoń stosowany jest na okleiny i meble artystyczne, ceniony jako drewno modelarskie w odlewnictwie. Często mahoń jest używany w produkcji strunowych instrumentów muzycznych. Korpusy gitar wykonanych z mahoniu charakteryzują się „cięższym” i „mięsistym” dźwiękiem oraz długim wybrzmiewaniem. Stosowany jest też do produkcji śmigieł i wyposażenia wnętrz statków, oraz w tradycyjnym szkutnictwie do budowy drewnianych jachtów i łodzi, zarówno żaglowych, jak i klasycznych motorowych. Dawniej używany był też do wyrobu przyborów kreślarskich, a obecnie jest wykorzystywany w meblarstwie i stolarstwie. Gęstość objętościowa drewna mahoniowego wynosi 600 kg/m³[2] – mahoniowiec właściwy, 819 kg/m³ – zamahoń afrykański, 739 kg/m³ - mahoń afrykański sipo, 703 kg/m³ – mahoń afrykański sapeli[3]. Drewno mahoniowe jest trudno zapalne, czas samodzielnego palenia wynosi poniżej 60s[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. mahoń, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-10-16].
  2. Anna Lis, Piotr Lis. Charakterystyka wytrzymałości drewna jako jego podstawowej właściwości mechanicznej. „Budownictwo Zeszyty Naukowe Politechniki Częstochowskiej”. 19 2007 (169), s. 77-86, 2017-01-7. 
  3. a b Sławomir Monder, Paweł Kozakiewicz, Ewa Iwanek. Naturalna palność wybranych gatunków drewna z Afryki. „Sylwan”. 10 2010 (154), s. 721-728, 2017-01-7.