Mahoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład drewna mahoniowego

Mahońdrewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).

Wybrane odmiany mahoni amerykańskich:

Wybrane odmiany mahoni afrykańskich:

Mahonie afrykańskie są znacznie mniej cenione od mahoni amerykańskich, ale bardziej dostępne ze względów logistycznych, a tym samym znacznie tańsze[potrzebny przypis].

Mahoń stosowany jest na okleiny i meble artystyczne, ceniony jako drewno modelarskie w odlewnictwie. Często mahoń jest używany w produkcji strunowych instrumentów muzycznych. Korpusy gitar wykonanych z mahoniu charakteryzują się cięższym i mięsistym dźwiękiem oraz długim wybrzmiewaniem. Stosowany jest też do produkcji śmigieł i wyposażenia wnętrz statków, oraz w tradycyjnym szkutnictwie do budowy drewnianych jachtów i łodzi, zarówno żaglowych, jak i klasycznych motorowych. Dawniej używany był też do wyrobu przyborów kreślarskich, a obecnie jest wykorzystywany w meblarstwie i stolarstwie. Gęstość drewna mahoniowego wynosi: przy 15% wilgotności: 550 kg/m³, całkowicie suchego: 500 kg/m³[potrzebny przypis].