Majdan Kasztelański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Majdan Kasztelański
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat biłgorajski
Gmina Józefów
Liczba ludności (2011) 171[1]
Strefa numeracyjna (+48) 84
Kod pocztowy 23-460[2]
Tablice rejestracyjne LBL
SIMC 0890407
Położenie na mapie gminy Józefów
Mapa lokalizacyjna gminy Józefów
Majdan Kasztelański
Majdan Kasztelański
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu biłgorajskiego
Majdan Kasztelański
Majdan Kasztelański
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Majdan Kasztelański
Majdan Kasztelański
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Majdan Kasztelański
Majdan Kasztelański
Ziemia50°31′12″N 23°01′10″E/50,520000 23,019444

Majdan Kasztelańskiwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Józefów[3][4].

Miejscowość jest położona na granicy Roztocza, wśród lasów Puszczy Solskiej. Przebiega tędy droga powiatowa łącząca Józefów z Tereszpolem. Obecnie działa tu tartak i Ochotnicza Straż Pożarna.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie zamojskim. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 171 mieszkańców[1] i była ósmą co do wielkości miejscowością gminy Józefów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Majdan Kasztelański występuje w XIX wieku jako wieś w powiecie biłgorajskim, ówczesnej gminie Aleksandrów, parafii Majdan Sopocki. W 1827 r. wieś w ówczesnej parafii Górecko liczyła 24 domy i 144 mieszkańców[5].

Etymologia nazwy Majdan[edytuj | edytuj kod]

Majdan, wyraz pochodzenia tureckiego, oznaczający zamknięty, czworoboczny obszar, służący za rynek targowy, plac ćwiczeń wojennych, miejsce zgromadzeń, w obozach polskich nazywano Majdanem wolny obszar środkowy, na którym gromadziło się rycerstwo dla równego podziału łupów. Stąd przeszła ta nazwa na obozowiska robotników leśnych, którzy ustawiali swe budy w czworobok zamknięty. Obozowiska te stawały się często zawiązkami wsi, zakładanych na wyciętych obszarach leśnyoh. Nazwa pierwotna Majdanu przechodziła i na wieś. Majdany tym się różnią od Bud, że stanowiły zbiorowisko znacznej liczby robotników, co pociągało konieczność urządzenia w nich władzy administracyjnej i sądowej, podczas, gdy budy były to pojedyncze przeważnie osady leśne. Majdany zakładano głównie w celu wyzyskiwania zawartych w losie bogactw przez wytapianie smoły, wypalanie węgla i.t.p. Zwykle przybierały one nazwę od dóbr, do których należały lasy. Tak powstał np. Majdan Sopocki, Księżopolski, Kasztelański, Nadrzecze i wiele innych. Majdan odgrywa tęż sarnę rolę w obszarach leśnych na prawym brzegu Wisły aż do Bugu i Narwi, co Huta na obszarach leśnych lewego brzegu Wisły. (Opisu dostarcza Bronisław Chlebowski strona 908 tomu V )

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]