Majków-Folwark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 51°25′47.999″N 19°37′20.064″E
- błąd 0 m
WD 51°25'47"N, 19°37'20"E
- błąd 38 m
Odległość 33 m
Majków-Folwark
wieś
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Powiat piotrkowski
Gmina Grabica
Liczba ludności (2011) 163 [1]
Strefa numeracyjna 44
Kod pocztowy 97-306
Tablice rejestracyjne EPI
SIMC 0540630
Położenie na mapie gminy Grabica
Mapa konturowa gminy Grabica, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Majków-Folwark”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Majków-Folwark”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Majków-Folwark”
Położenie na mapie powiatu piotrkowskiego
Mapa konturowa powiatu piotrkowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Majków-Folwark”
Ziemia51°25′47,999″N 19°37′20,064″E/51,430000 19,622240

Majków-Folwarkwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Grabica.

Wieś królewska w starostwie piotrkowskim w powiecie piotrkowskim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku[2]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.

Czasy najdawniejsze[edytuj | edytuj kod]

Majków to jedna z najstarszych wsi w powiecie piotrkowskim i województwie łódzkim. Lokowana w pełnym średniowieczu, jako własność królewska. W 1311 książę Władysław Łokietek nadał w dzierżawę ziemię dóbr majkowskich Władysławowi Liszowiczowi z wielkopolskiego rodu Zarębów. Wieś powstała na surowym korzeniu. Okoliczne tereny aż do poł. XIX wieku były całkowicie zalesione – stąd szczególnie rozwijało się tu leśnictwo (produkcja drewna), a na obszarze samej wsi – rolnictwo kmiece. Początkowo wieś stanowiła jedność z obecnym Majkowem Dużym, Majkowem Małym, Majkowem Średnim oraz Olendrami. W okresie nowożytnym – do końca XVIII wieku – znajdował się tu folwark pańszczyźniany. Przed I wojną światową było czterech kolejnych właścicieli folwarku. W 1919 r. nastąpiła parcelacja. Prócz dawnych chłopów, sprowadzono tu także osadników z pobliskiego Piotrkowa. Tradycja i źródła wskazują nadto miejsce dawnego dworu – stał on na granicy Majkowa-Folwarku i Majkowa Dużego. Zachowane dokumenty świadczą o gospodarce typowo hodowlanej. Do czasów obecnych zachował się spis opłat poszczególnych właścicieli ziemskich z XIX wieku; dużo informacji znajdujemy także w dokumentach dot. pobliskiego Szydłowa i Piotrkowa Trybunalskiego.

Chłopi wykazali się postawą patriotyczną podczas okupacji hitlerowskiej, ponosząc przy tym duże ofiary.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku Majków był wsią typowo rolniczą. Przeważały tu uprawy zboża i pszenicy. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych przeważają już uprawy warzywnicze. Obecnie zanika rolniczy charakter miejscowości. Notuje się rozwój infrastruktury. Z uwagi na dobre połączenie komunikacyjne z pobliskim Piotrkowem Trybunalskim – powstają tu w bardzo szybkim tempie kolejne obiekty mieszkalne, a nieopodal – centra logistyczne.

W roku 2011 obchodzić będziemy 700-lecie wsi. W lipcu 2008 r. powołany został Komitet Organizacyjny Jubileuszu. Trwają prace nad organizacją imprezy. Wydano okolicznościowy folder i zorganizowano kamień, który spełni funkcję okolicznościowego obelisku. Współpracę deklarują wójt gminy Wola Krzysztoporska oraz wójt gminy Grabica.

W czerwcu 2009 mieszkaniec Majkowa-Folwarku Leszek Filipek (u. 1935) opublikował nakładem Urzędu Gminy w Grabicy tomik poezji zatytułowany "Dzieje wsi ziemi majkowskiej opisane wierszem". Tomik zawiera wiersze: "Jubileusz 700-lecia Majkowa", "Jak powstały Majkowy", "Majkowskie przemiany", "Moja okolica", "Chłopska dola", "Żniwny trud", "Ożenek - dawniej i dziś", "Majówki majkowskie", "Czas karnawału", "Wiejska przyjaźń" i "Życie nasze".

700 lat Majkowa, "Ziemia Piotrkowska", nr 31 (151), 1 VIII 2008, s. 6. "Biuletyn informacyjny gminy Wola Krzysztoporska", numery: VIII i IX 2009.

Zobacz też: Majków, Majków Duży, Majków Mały, Majków Średni, Olendry

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wieś Majków-Folwark w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-01-14] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 65