Makary Wielki Egipski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Makary Wielki
opat
święty mnich[a]
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 300
Górny Egipt

Data i miejsce śmierci

ok. 390
Skete (Wadi an-Natrun)

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławna

Wspomnienie

19 stycznia[b]
1 lutego[c]

Atrybuty

krzyż prawosławny, zwój

Makary Wielki Egipski, Makary Starszy, cs. Priepodobnyj Makarij Wielikij, Jegipietskij[1] (ur. ok. 300 w Górnym Egipcie, zm. ok. 390 w Skete) – chrześcijański mnich, uważany za jednego z ojców egipskiego monastycyzmu, święty katolicki i prawosławny.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w pobożnej i biednej rodzinie. W młodości będąc pasterzem, pragnął zostać mnichem, lecz rodzice zmusili go do ożenku. Po śmierci żony i rodziców, Makary, zgodnie z radą pustelnika, zamieszkał na pustyni w skicie. Mając czterdzieści lat został powołany na prezbitera. Żyjąc w poście i modlitwie miał otrzymać dar proroczy oraz zdolność czynienia cudów. Pielgrzymi przebywali często wielkie odległości, aby otrzymać od niego poradę. Za walkę z arianizmem Makarego zesłano na jedną z egipskich wysp, gdzie miał nawrócić wszystkich mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo, dzięki czemu pozwolono mu wrócić na pustynię. Zmarł około 390 na pustyni w swojej pustelni Sketis.

Z uwagi na mądrość i świętość życia Makarego nazwano go "Wielkim". Pozostawił po sobie siedem pouczeń, dwa listy i pięćdziesiąt homilii, w których przedstawił m.in. naukę o łasce Bożej.

W ikonografii przedstawiany jest jako sędziwy mnich w czarnym habicie, z brodą i siwymi włosami. W lewej dłoni trzyma zwinięty zwój, często w prawej pojawia się krzyż. Nierzadko święty przedstawiany jest w inny charakterystyczny sposób: odziany w skóry mężczyzna, z włosami do pasa i sięgającą kolan brodą. W tym ujęciu ma obie dłonie złożone w geście modlitewnym.

Św. Makary uważany jest za patrona wyganiającego złe moce.

Wspomnienie liturgiczne w Cerkwi prawosławnej obchodzone jest 19 stycznia/1 lutego[d], tj. 1 lutego według kalendarza gregoriańskiego. Wierni Kościoła Katolickiego czczą św. Makarego Wielkiego, opata 2 i 15 stycznia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Преподобный Макарий Великий, Египетский, azbyka.ru [dostęp 2021-05-22] (ros.).
  2. Makary. deon.pl. [dostęp 2012-11-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]