Makary Wielki Egipski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Makary Wielki
opat
święty mnich[a]
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia ok. 300
Górny Egipt
Data i miejsce śmierci ok. 390
Skete (Wadi an-Natrun)
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławna
Wspomnienie 19 stycznia[b]

1 lutego[c]

Atrybuty krzyż prawosławny, zwój

Makary Wielki Egipski, Makary Starszy, cs. Priepodobnyj Makarij Wielikij, Jegipietskij[1] (ur. ok. 300 w Górnym Egipcie, zm. ok. 390 w Skete) – chrześcijański mnich, uważany za jednego z ojców egipskiego monastycyzmu, święty katolicki i prawosławny.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w pobożnej i biednej rodzinie. W młodości będąc pasterzem, pragnął zostać mnichem, lecz rodzice zmusili go do ożenku. Po śmierci żony i rodziców, Makary, zgodnie z radą pustelnika, zamieszkał na pustyni w skicie.

Mając czterdzieści lat został powołany na prezbitera. Żyjąc w poście i modlitwie otrzymał dar proroczy oraz zdolność czynienia cudów. Spragnieni jego słów ludzie przebywali wielkie odległości, aby tylko otrzymać krótką, mądrą poradę. Udzielał ich zawsze ze skromnością i duchowym ciepłem.

Za walkę z herezją arian Makarego zesłano na jedną z egipskich wysp, jednak po licznych cudach i nawróceniu wszystkich mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo, został uwolniony.

Dziewięć dni przed śmiercią Bóg objawił Makaremu o zbliżającym się odejściu. Zmarł około 390 na pustyni w swojej pustelni Sketis.

Z uwagi na mądrość i świętość życia Makarego nazwano go "Wielkim". Pozostawił po sobie siedem pouczeń, dwa listy i pięćdziesiąt homilii, w których po mistrzowsku przedstawił naukę o łasce Bożej.

W ikonografii przedstawiany jest jako sędziwy mnich w czarnym habicie, z brodą i siwymi włosami. W lewej dłoni trzyma zwinięty zwój, często w prawej pojawia się krzyż. Nierzadko święty przedstawiany jest w inny charakterystyczny sposób: odziany w skóry mężczyzna, z włosami do pasa i sięgającą kolan brodą. W tym ujęciu ma obie dłonie złożone w geście modlitewnym.

Św. Makary uważany jest za szczególnego wstawiennika wyganiającego złe moce. Jako wielki mnich IV wieku cieszy się powszechnym kultem wiernych.

Wspomnienie liturgiczne w Cerkwi prawosławnej obchodzone jest 19 stycznia/1 lutego[d], tj. 1 lutego według kalendarza gregoriańskiego. Wierni Kościoła Katolickiego czczą św. Makarego Wielkiego, opata 2 i 15 stycznia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Преподобный Макарий Великий, Египетский, azbyka.ru [dostęp 2021-05-22] (ros.).
  2. Makary. deon.pl. [dostęp 2012-11-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]