Makinetka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typowa kawiarka

Makinetka oryginalnie moka, często nazywana również kupresem, kafetierką, kawiarką — ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy. Makinetki są najbardziej popularne we Włoszech (samo określenie "makinetka" pochodzi z włoskiego macchinetta del caffè[1]). W Turcji kawę parzy się kilkakrotnie, tak aby miała jeszcze mocniejszy smak i aromat.

Budowa[edytuj]

Przekrój pionowy

Makinetka zrobiona jest najczęściej ze stopu aluminium lub stali. Składa się zwykle z:

Istnieją również makinetki podłączane bezpośrednio do prądu.

Użytkowanie[edytuj]

Sposób parzenia kawy:

  • Do podstawy wlewa się wodę, najlepiej filtrowaną (aby nie osadzał się kamień) w ilości nie przykrywającej zaworka bezpieczeństwa.
  • Następnie wkładany jest lejek, do którego wsypuje się zmieloną kawę (można nasypać po brzegi lejka, a nawet w celu uzyskania gęstej i bardziej aromatycznej kawy usypać "górkę"). Kawy nie należy ubijać (można lekko uklepać).
  • Od góry przykręca się mocno czajniczek wraz z uszczelką gumową i sitkiem.
  • Całość stawia się na kilka minut na palniku kuchenki gazowej lub elektrycznej. Po kilku minutach, gdy wrząca woda przesączy się wskutek ciśnienia przez kawę w sitku, do czajniczka wypływa zaparzona kawa.

Uwagi[edytuj]

Czajniczek wykonany ze stopów glinu (aluminium) można myć tylko wodą ponieważ środki chemiczne, zwłaszcza stosowane w zmywarkach reagują ze stopem.

Przypisy

  1. "Kawa bez tajemnic" Andrzej Fiedoruk: Kreator, Styczeń 2004