Mako Mermaids: Syreny z Mako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mako Mermaids: Syreny z Mako
Mako Mermaids
Mako: Island of Secrets
Secret of Mako Island
Inny tytuł

Mako Mermaids: An H2O Adventure

Gatunek

przygodowo-fantastyczny

Kraj produkcji

Australia

Oryginalny język

australijski

Twórcy

Jonathan M. Shiff

Główne role

Lucy Fry (seria 1)
Ivy Latimer (seria 1)
Amy Ruffle (seria 1-2)
Chai Romruen
Allie Bertram (seria 2-3)
Isabel Durant (seria 2-3)
Gemma Forsyth
Alex Cubis (seria 2)
Linda Ngo (seria 3)

Muzyka tytułowa

„I Just Wanna Be”
Tekst: Pete Dacy, Jack Dacy, Matt Beckley, David Cameron
Wykonanie:
Chantelle Defina & Jack Dacy

Liczba odcinków

68

Liczba serii

3 (w dystrybucji telewizyjnej)

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Jonathan M. Shiff

Reżyseria

Evan Clarry
Grant Brown

Scenariusz

Sam Carroll
Anthony Morris
Chris Roache
Max Dann
Simon Butters
Michael Joshua

Czas trwania odcinka

23-25 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Australia

Data premiery

26 lipca 2013[1]

Stacja telewizyjna

Network Ten (2013)
Eleven (od 2013)

Lata emisji

2013–2016

Status

przerwany

Format obrazu

576i (SDTV), 1080i (HDTV)

Format dźwięku

Stereo

Chronologia
Powiązane

H2O – wystarczy kropla
H2O: Syrenie przygody

Strona internetowa

Mako Mermaids: Syreny z Mako (ang. Mako Mermaids: Island of Secret, 2013–2016) – australijski serial telewizyjny wyprodukowany przy współpracy z Ten Network Australia oraz Nickelodeon Australia. Spin-off popularnego serialu H2O – wystarczy kropla.

Produkcja serialu ruszyła 8 maja 2012 roku i trwała do 12 października tego samego roku[2]. Pierwszy sezon kosztował w sumie 12 mln dolarów australijskich[3].

Produkcja drugiego sezonu ruszyła w styczniu 2014 roku[4] i trwała do lipca. Jego premiera odbyła się 13 lutego 2015[5].

26 listopada 2014 Screen Australia potwierdził realizację trzeciej, a zarazem ostatniej serii serialu[6]. Jej produkcja rozpoczęła się 12 kwietnia 2015 roku[7] i trwała do 17 lipca[8]. Premiera odbyła się 15 maja 2016 roku[9].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu, podobnie jak w H2O – wystarczy kropla, rozgrywa się w mieście Gold Coast w Australii.

15-letni Zac wraz ze swym przyjacielem Camem wybierają się na biwak na Mako. Wyspa nadzorowana jest przez syreny. Dzień biwaku jest dniem pełni księżyca – przypadkowo Zac wpada do jeziorka poprzez tajemne przejście. Trzy syreny – Lyla, Nixie i Sirena mu pomagają. Następnego dnia odkrywa, że potrafi kontrolować wodę i staje się odpowiednikiem trytona. Sytuacja ta powoduje różnego rodzaju kłopoty dla syren, z którymi chłopak nawiązuje kontakt. One same są syrenami od narodzin i potrafią żyć tylko w wodzie. Za pomocą księżycowego pierścienia udaje im się uzyskać nogi. Z każdym krokiem oswajają się z lądem oraz uczą się chodzić i zachowywać jak normalny człowiek. Jednak by wszystko było w porządku, syreny muszą odebrać Zacowi moce zanim staną się potężniejsze.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Zac Blakely (Chai Romruen) – 16-letni chłopak. Podczas biwaku wpadł do księżycowego jeziorka i zamienił się w trytona. Jest bratem Mimmi, a jego matką jest Nerissa, która rzuciła na niego zaklęcie odbierające mu moce trytona (zaklęcie to zostało złamane gdy Zac wpadł do księżycowego jeziorka).
 • Mimmi (Allie Bertram) – syrena z północy. Jest piękna i bardzo inteligentna z nietypowymi i niebezpiecznymi mocami. Wraz z Ondiną zamierza odebrać Zacowi moce. Jest również jego siostrą. Pojawia się w drugim i trzecim sezonie.
 • Ondina (Isabel Durant) – utalentowana i bardzo pewna siebie syrena, ale czasem potrafi być bardzo nieostrożna i uparta. Mimo to jest bardzo przydatna swoim przyjaciołom. Wraz z Mimmi zamierza odebrać Zacowi moce. Pojawia się w drugim i trzecim sezonie.
 • Sirena (Amy Ruffle) – jedna z głównych bohaterek serialu, syrena. Jej najlepszymi przyjaciółkami są Lyla i Nixie. Sirena to osoba naiwna i bardzo ufna, która często podporządkowuje się innym. W drugim sezonie zaprzyjaźnia się z Ondiną i Mimmi. Sirena nie pojawia się w trzecim sezonie.
 • Evie McLaren (Gemma Forsyth) – dziewczyna Zaca, ambitna, wyluzowana, wysportowana i wojownicza. Na początku pełna energii. Jednak gdy w życiu Zaca pojawiają się syreny, jej nastawienie nieco się zmienia. Prócz nauki w szkole pracuje w „Ocean Cafe”. W drugim sezonie przypadkiem zamienia się w syrenę podczas pełni, ale w trzecim sezonie znów staje się człowiekiem.
 • Lyla (Lucy Fry) – jest zdeterminowaną i porywczą syreną. Na początku ma tylko jeden cel – wyruszyć na ląd, znaleźć Zaca i odebrać mu moce. Jednak nie wszystko idzie po jej myśli, gdyż po krótkim czasie zaczyna coś do niego czuć. Lyla nie pojawia się w drugim ani w trzecim sezonie.
 • Nixie (Ivy Latimer) – ryzykowna i kochająca dobrą zabawę syrena, przez co często wpada w kłopoty. Ciekawi ją życie ludzi na lądzie. Nixie nie pojawia się w drugim ani w trzecim sezonie.
 • Erik (Alex Cubis) – pojawia się w drugim sezonie jako nowy kelner w „Ocean Cafe”. Bardzo ciekawy Zaca i syren gdy tylko zauważa u nich nietypowe zdolności. Jest od urodzenia trytonem.
 • Weilan (Linda Ngo) – syrena pochodząca z Chin, pojawia się w trzecim sezonie. Przez przypadek wprowadza do księżycowego jeziorka wodnego smoka. Od tego momentu wraz z Mimmi i Ondiną musi uratować wyspę i całe miasto.

Drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • Cam Mitchell (Dominic Deutscher) – Cam jest najlepszym przyjacielem Zaca i pierwszą osobą, która dowiaduje się o jego zdolnościach. Początkowo próbuje znaleźć sposób, by wykorzystać sytuację dla zysku. W drugim sezonie zakochuje się z wzajemnością w Carly.
 • Rita Santos (Kerith Atkinson) – Rita jest dyrektorką szkoły, do której uczęszcza Zac, a także syreną, która opuściła ławicę po tym jak zakochała się w mężczyźnie z lądu. Rita wydaje się twarda i stanowcza, lecz tak naprawdę jest to osoba pełna radości i ambicji. Jest zmuszana utrzymywać swoją tożsamość w tajemnicy przez co jej życie było i jest dosyć chaotyczne. Gdy w jej życiu pojawiły się trzy syreny, Rita postanowiła im pomóc, co świadczy o jej współczuciu.
 • David (Rowan Hills) – słodki, uczciwy i zawsze chętny do pomocy chłopak. Pracuje w „Ocean Cafe”. Jest utalentowanym muzykiem. Zakochany z wzajemnością w Sirenie.
 • Carly Morgan (Brooke Nichole Lee) – Carly jest najlepszą przyjaciółką Evie. Dziewczyna jest miła i życzliwa, zakochana w Davidzie, dlatego denerwuje się, gdy Sirena jest w pobliżu. Próbowała odbić jej chłopaka, ale zauważyła, że dla niego najważniejsza jest Sirena. W drugim sezonie zakochuje się z wzajemnością w Camie.
 • Chris (Taylor Glockner) – chłopak pracujący w parku morskim. Z pomocą Mimmi, dostaje się do programu trenowania delfinów. Zakochany w Mimmi z wzajemnością. Pojawia się gościnnie w drugim sezonie, zaś w trzecim sezonie pojawia się w roli drugoplanowej.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor Sezony Pierwszy odcinek Odcinki
1 2 3
Zac Blakely Chai Hansen Główna rola „Wygnańcy” 67[a]
Mimmi Allie Bertram[11] Główna rola „Siódmy cykl” 42
Ondina Isabel Durant[11] Główna rola „Siódmy cykl” 42
Evie McLaren Gemma Forsyth[12] Drugoplanowo Główna rola „Wygnańcy” 61[b]
Sirena Amy Ruffle Główna rola „Wygnańcy” 52
Lyla Lucy Fry Główna rola „Wygnańcy” 26
Nixie Ivy Latimer Główna rola „Wygnańcy” 26
Erik Alex Cubis[11] Główna rola „Siódmy cykl” 26
Weilan Linda Ngo[13] Główna rola „Wizyta ze wschodu” 16

Drugoplanowa obsada[edytuj | edytuj kod]

W pozostałych rolach[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja (Disney Channel)[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[14]: SDI Media Polska
Reżyseria: Artur Kaczmarski
Dialogi:

Dźwięk: Łukasz Fober
Montaż: Magdalena Waliszewska (odc. 2-5, 7-36)
W wersji polskiej udział wzięli:

W pozostałych rolach:

i inni

Lektor: Artur Kaczmarski

Druga wersja (Netflix)[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[15]: SDI Media Polska
Reżyseria:

Dialogi: Elżbieta Pruśniewska
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

i inni

Przegląd sezonów[edytuj | edytuj kod]

Sezon Odcinki Premiera internetowa Premiera telewizyjna
Data dostępu
(Świat, Netflix)
Data dostępu
(Polska, Netflix Polska)
Pierwsza emisja Australia
Network Ten (odc. 1-15) / Eleven (odc. 16-68)
Pierwsza emisja Polska
Disney Channel
Premiera Finał Premiera Finał
1 26 13 26 lipca 2013 7 lipca 2017[d][16] 26 lipca 2013 14 stycznia 2014 31 grudnia 2013 28 września 2014
13 15 września 2013
2[e] 26 13 13 lutego 2015 24 lipca 2017[d][17] 15 lutego 2015 9 sierpnia 2015 31 maja 2015 22 listopada 2015
13 29 maja 2015
3[e] 16 27 maja 2016 24 lutego 2021[f][18] 15 maja 2016 28 sierpnia 2016 nieemitowany nieemitowany

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Początkowo serial był zapowiadany jako Mako: Island of Secrets, później jako Secret of Mako Island. Ostatecznie wydany został jako Mako Mermaids. Jednakże w krajach anglojęzycznych serial posiada różne tytuły. W Australii pozostała pierwotna nazwa – Mako: Island of Secrets, w Stanach Zjednoczonych: Mako Mermaids: An H2O Adventure, a w Wielkiej Brytanii jest to Mako Mermaids.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Nieobecny w odcinku 46[10].
 2. Nieobecna w odcinkach 5-6, 10, 16, 21, 63 oraz 65.
 3. W dwóch ostatnich odcinkach trzeciego sezonu gościnnie pojawia się Cariba Heine jako Rikki Chadwick.
 4. a b W wersji dubbingowej.
 5. a b Platforma Netflix, która jest współproducentem serialu, zamieszczając odcinki drugiej części sezonu drugiego na swoich serwerach, oznaczyła je jako sezon 3, zaś ostatnie 16 odcinków jako sezon 4. Podobny podział został zastosowany w polskiej wersji platformy. Oficjalnie w telewizyjnej dystrybucji serial posiada 3 sezony.
 6. W wersji z napisami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]